Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čínský model na Suezu? Egypt rozšiřuje definici kyberzločinu, ruší i zpravodajské servery

Svět

  6:00
KÁHIRA/PRAHA - Autoritativní režimy sahají stále častěji k omezování internetu pod záminkou národní ochrany nebo protiteroristických opatření. Často má tento krok ale politickou motivaci. Nyní k dalšímu okleštění internetového obsahu přistoupil Egypt. Spojení se zakázanými stránkami, jejichž počet narůstá, může lidem vynést pokutu i odnětí svobody.

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí skládá přísahu. foto: Reuters

Po podpisu egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího začal v zemi platit nový zákon umožňující státní moci zablokovat přístup na vybrané stránky. K tomu nyní může dojít, pokud státní regulátoři vyhodnotí stránku jako možné nebezpečí pro národní bezpečnost nebo ekonomiku.

Google chce svůj vyhledávač protlačit na čínský trh. S vestavěnou cenzurou

Sísího vláda hodlá zákaz určených stránek tvrdě vymáhat. Postihy ale nedopadnou jen na provozovatele zakázaných serverů, ruka zákona může potrestat také návštěvníky nedovolených internetových adres. Kromě pokuty až ve výši přes sto tisíc korun hrozí obviněným také pobyt ve vězení až na jeden rok.

Egyptská vláda ospravedlňuje krok jako nutné opatření proti nestabilitě a terorismu. Nová legislativa je ale pokračováním dlouhodobého trendu Sísího vedení. Egyptští regulátoři zablokovali již na 500 stránek, které podle nich ohrožovaly tak či onak Egypt. Minulý měsíc byl navíc schválen návrh, podle kterého je každý účet na sociálních sítích s více než 5 tisíci sledovateli vystaven povinnému státnímu dohledu.

V červenci tento krok kritizovala Amnesty International s tím, že „dává státu téměr výhradní kontrolu nad tiskem, online médii i rozhlasem“.

Neziskové organizace: Je to snaha zničit politickou opozici

Proti novým opatřením ostře vystupují neziskové organizace sledující svobodu projevu a všeobecné dodržování lidských práv. Podle egyptských korespondentů je internet po hromadném zákazu protestů v ulicích posledním místem, kde se lze veřejně přihlásit k disentu.

Návrat k ‚sovětské‘ cenzuře? Rusko chce trestat šíření nepovoleného zahraničního tisku

Na mušku egyptské administrativy se ale dostaly také zpravodajské weby. „Počet zablokovaných stránek vytrvale roste, zahrnuje i nezávislé zpravodajské servery, které vydávaly články kritické k egyptské vládě, například Mada Masr, Al Minassa a Daily News Egypt. Zablokovány byly také mezinárodní odnože jako arabská Al Jazeera a Huffington Post Arabic. Zákazy zamířily také na blogy známých arabských autorů, kteří vyjádřili znepokojení ještě před tím, než se vůbec ujal moci, že Abd al-Fattáh as-Sísí rekonstruuje padlý Mubarakův režim,“ napsala egyptská korespondentka Emna Sajádiová.

Nelibost režimu vůči novinářům a nevládním organizacím se projevuje i jinak. Některým spolupracovníkům těch organizací bylo například zakázáno vycestovat ze země, samotné „nevládky“ mají často zmrazené veškeré účty. Navíc bylo za Sísího uvězněno již 19 novinářů, což je nejvíce od roku 1981, kdy zemi ještě vládl železnou rukou Anwar Sadat.

Organizace Human Rights Watch v červenci varovala, že egyptské úřady stále častěji při neoprávněném pronásledování novinářů, aktivistů a kritiků vlády využívají zákonů určených k boji proti terorismu a vyhlašování mimořádného stavu. Nedávno byli zadrženi například známý aktivista a bloger Vaíl Abbás nebo komik Šádí abú Zajd. 

Autoři: ,