Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínský prezident se setká s tchaj-wanským protějškem. Poprvé od roku 1949

Kombinovaný snímek tchaj-wanského prezidenta Ma Jing-ťioua (vlevo) a hlavy ČLR... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kombinovaný snímek tchaj-wanského prezidenta Ma Jing-ťioua (vlevo) a hlavy ČLR... | foto: ČTK

PEKING Čínský prezident Si Ťin-pching se v sobotu setká v Singapuru se svým protějškem Ma Jing-ťiouem z Tchaj-wanu. Vůbec první schůzku vůdců obou zemí od roku 1949, kdy Čínu a Tchaj-wan politicky rozdělila čínská občanská válka, ve středu potvrdila čínská vláda.

Podle agentury AP může být summit poslední šancí Číny dále posílit hospodářské a politické vztahy s Tchaj-wanem před tchajwanskými prezidentskými a parlamentními volbami plánovanými na leden. Vztahy Pekingu a Tchaj-peje se zlepšily právě za vlády prezidenta Ma Jing-ťioua, který je stoupencem bližší spolupráce obou zemí. Maova Národní strana (Kuomintang) ale v předvolebních průzkumech zaostává.

Prezidenti Číny a Tchaj-wanu se nesetkali od roku 1949, kdy Čankajškův Kuomintang prohrál s Mao Ce-tungovými komunisty občanskou válku v Číně a jeho přívrženci si vytvořili novou základnu na ostrově Tchaj-wan 160 kilometrů od pevninské Číny.

Od té doby měly Tchaj-wan a Čína své vlády. Na Tchaj-wanu se vytvořila demokratická společnost, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany. Peking však pokládá Tchaj-wan za jednu z čínských provincií a hrozí Tchaj-peji vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil nezávislost.

Obezřetné sbližování

Po letech nepřátelství se Čína a Tchaj-wan začaly sbližovat v roce 2008 po nástupu tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua k moci. Od té doby bylo podepsáno 23 dohod, které se týkají obchodu, investic, turistického ruchu či dopravy mezi oběma územími.

Tchajwanští studenti protestují proti vlivu pevninské Číny (archivní snímek z...

Tchajwanští studenti protestují proti vlivu pevninské Číny (archivní snímek z roku 2014).

Plánovanou sobotní schůzku v úterý ohlásil mluvčí tchajwanského prezidenta. Podle něj mají být na pořadu jednání vzájemné vztahy a posílení mírového soužití při „zachování současného stavu“. Nepočítá se s podpisem žádné dohody, ani s vydáním společného prohlášení.

Čang Č’-ťün, šéf čínského úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu, ve středu uvedl, že oba vůdci si vymění názory na mírový rozvoj vzájemných vztahů. Si a Ma se setkají jako „vůdci dvou stran“ a v dokumentech se nebudou používat slova „prezident“ a „země“, prohlásil čínský mluvčí Čang. Podle něj jde o „pragmatickou dohodu v souladu s principem jedné Číny za situace, kdy politické spory ještě nejsou vyřešeny“.

Největší tchajwanské opoziční uskupení Demokratická pokroková strana (DPP), tradičně prosazující nezávislost Tchaj-wanu na Číně, obvinilo prezidenta Ma Jing-ťioua, že summit plánoval v tajnosti a že jeho prostřednictvím chce ovlivnit volby. Poté, co Ma Jing-ťiou odsloužil dvě volební období povolená ústavou, je favoritem voleb kandidátka DPP Cchaj Jing-wen.

Opoziční aktivisté protestují v ulicích proti plánované schůzce prezidenta...

Opoziční aktivisté protestují v ulicích proti plánované schůzce prezidenta Tchaj-wanu s generálním tajemníkem Komunistické strany Číny a prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem.

Obchod vs. riziko

Posilování obchodní spolupráce s Čínou by mohlo podle expertů Kuomintangu voliče ovlivnit, summit ale současně pro Kuomintang představuje riziko, poněvadž by se mohlo zdát, že se tato strana přátelí s Pekingem až příliš. To může naopak zhoršit její šance u voličů obávajících se vlády Pekingu.

Kritika přílišného sbližování stávající tchajwanské vlády s Čínou pomohla opoziční DPP před rokem k jasnému vítězství v místních volbách a zvýšila pravděpodobnost její výhry nejen v prezidentských, ale i v parlamentních volbách chystaných na 16. ledna.

Singapur byl pro summit zvolen jako neutrální hostitelská země vzhledem k tomu, že má dobré vztahy s Tchaj-wanem i s Čínou a etničtí Číňané tvoří většinu jeho obyvatel. Singapur hostil rozhovory Číny a Tchaj-wanu již v minulosti.

TCHAJ-WAN: SOUČÁST ČÍNY?

  • Tchaj-wan (dříve nazývaný Formosa) je ostrov v jihovýchodní Asii o rozloze 36 000 kilometrů čtverečních, na kterém žije přes 23,5 milionu obyvatel. S hustotou zalidnění 648 obyvatel na kilometr čtvereční patří k nejhustěji zalidněným územím na světě. Tchaj-wan se oficiálně nazývá Čínská republika a považuje se za pokračovatele státu téhož jména, který vznikl v roce 1912.
  • Když v roce 1949 čínský vůdce Mao Ce-tung vyhlásil založení nového státu - Čínské lidové republiky (ČLR), svržená kuomintangská vláda v čele s generálem Čankajškem nalezla útočiště na Tchaj-wanu.
  • Čína i Tchaj-wan se považují za legitimní představitele čínského národa. Tchajwanskou Čínskou republiku nicméně uznává v současnosti jen 21 převážně malých států zejména ve střední Americe a Karibiku, zatímco Čínskou lidovou republiku na pevnině většina zemí, včetně světových velmocí. Čína pokládá Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí Tchaj-peji vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil nezávislost.
  • Čankajšek vládl na Tchaj-wanu tvrdou rukou až do své smrti v roce 1975. Postup od totality k demokracii byl na Tchaj-wanu zahájen v červenci 1987 zrušením výjimečného stavu platného od roku 1947 a povolením činnosti politických stran. Výrazných politických reforem se však Tchajwanci dočkali až po roce 1988, kdy po zemřelém prezidentu Ťiang Ťing-kuovi, synovi Čankajška, nastoupil do nejvyššího státního úřadu Li Teng-chuej.
  • V průběhu druhé poloviny dvacátého století se Tchaj-wan rychlým rozvojem ekonomiky zařadil mezi "asijské tygry" (spolu s Hongkongem, Jižní Koreou a Singapurem). Tchaj-wan je významným výrobcem součástek pro konečnou montáž a export počítačů a dalších produktů vyspělých technologií na čínské pevnině. V současnosti je šestou největší ekonomikou v Asii a řadí se mezi prvních 20 největších ekonomik na světě. Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele v roce 2014 činil 22.600 dolarů.
  • Za strůjce oteplení v čínsko-tchajwanských vztazích je považován současný tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou, zvolený v roce 2008. Posílil především ekonomické vztahy mezi oběma stranami, otevřeny byly podnikatelské příležitosti a uvolnilo se cestování přes 150 kilometrů široký Tchajwanský průliv. Na obou stranách ale dosud přetrvává hluboká nedůvěra. Maův nástupce má být zvolen 16. ledna příštího roku.
  • V únoru 2014 se uskutečnilo mezi Čínou a Tchaj-wanem přelomové politické setkání. Čínský vicepremiér Čang Č'-ťün a tchajwanský ministr pro čínskou otázku Wang Jü-čch' byli za posledních 65 let nejvyššími představiteli obou zemí, kteří spolu jednali.
  • Peking prosazuje politiku jedné Číny, dlouhodobě se snaží o znovupřipojení ostrova k Číně. Mnozí obyvatelé Tchaj-wanu se podle agentur obávají autokratických zásahů Pekingu a na ostrově má značnou podporu hnutí za nezávislost.
  • Čína má navíc s Tchaj-wanem a dalšími zeměmi regionu spory o ostrovy v Jihočínském moři, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž se předpokládají rozsáhlá naleziště nerostných surovin.
  • Česká republika nemá navázány diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a kontakty s ním rozvíjí na nevládní úrovni.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?