Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínský režim vyhlásil válku smogu a nulovou toleranci korupce

Svět

  10:22
PEKING - V Pekingu ve čtvrtek skončilo pravidelné zasedání čínského parlamentu, na němž delegáti Všečínského shromáždění lidových zástupců potvrdili zákony a politiku, o nichž už dříve rozhodla vládnoucí komunistická strana. Poslanci schválili rozpočet na letošní rok a vyslechli informaci nejvyššího soudu a čínské prokuratury.

Zasedání čínského parlamentu. V popředí prezident Si Ťin-pching (druhý zleva) a premiér Li Kche-čchiang (vpravo). foto: ČTK

Podle vládního programu má letos hospodářský růst dosáhnout 7,5 procenta, což je jen nepatrný pokles ve srovnání s loňskem. Výdaje na obranu vzrostou o více než 12 procent na 808,23 miliardy jüanů (asi 2,6 bilionu Kč), zatímco loni je Čína zvýšila o necelých 11 procent.

Deficit státního rozpočtu má dosáhnout výše 1,35 bilionu jüanů, což je 150 miliard víc než loni. Tempo růstu spotřebitelských cen, což je klíčový ukazatel inflace, se má letos pohybovat kolem 3,5 procenta. Riziko zadlužení je podle vládní zprávy pod kontrolou.

Rovnost před zákonem

Předseda čínské vlády Li Kche-čchiang na tiskové konferenci po ukončení schůze prohlásil, že Peking hodlá důrazně zasáhnout proti zkorumpovaným úředníkům bez ohledu na jejich postavení. "Tolerance bude nulová. Nezáleží na tom, o koho jde, jak vysoké má postavení. Všichni jsou si před zákonem rovni," řekl Li.

Premiér vyhlásil na zasedání válku znečišťování ovzduší. Počítá se například s uzavřením 50.000 menších vysokých pecí pracujících na uhlí a s tím, že ze silnic zmizí šest milionů starých automobilů.

ČTĚTE TAKÉ:

OdkazSmog je nejlepší ochranou před lasery USA, liboval si čínský admirál

Letošní zasedání parlamentu bylo první od loňského nástupu do úřadu prezidenta Si Ťin-pchinga a premiéra Li Kche-čchianga. Radikálně nová politická agenda se od něj nečekala.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!