13. března 2014 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínský režim vyhlásil válku smogu a nulovou toleranci korupce

Zasedání čínského parlamentu. V popředí prezident Si Ťin-pching (druhý zleva) a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasedání čínského parlamentu. V popředí prezident Si Ťin-pching (druhý zleva) a... | foto: ČTK

PEKING V Pekingu ve čtvrtek skončilo pravidelné zasedání čínského parlamentu, na němž delegáti Všečínského shromáždění lidových zástupců potvrdili zákony a politiku, o nichž už dříve rozhodla vládnoucí komunistická strana. Poslanci schválili rozpočet na letošní rok a vyslechli informaci nejvyššího soudu a čínské prokuratury.

Podle vládního programu má letos hospodářský růst dosáhnout 7,5 procenta, což je jen nepatrný pokles ve srovnání s loňskem. Výdaje na obranu vzrostou o více než 12 procent na 808,23 miliardy jüanů (asi 2,6 bilionu Kč), zatímco loni je Čína zvýšila o necelých 11 procent.

Deficit státního rozpočtu má dosáhnout výše 1,35 bilionu jüanů, což je 150 miliard víc než loni. Tempo růstu spotřebitelských cen, což je klíčový ukazatel inflace, se má letos pohybovat kolem 3,5 procenta. Riziko zadlužení je podle vládní zprávy pod kontrolou.

Rovnost před zákonem

Předseda čínské vlády Li Kche-čchiang na tiskové konferenci po ukončení schůze prohlásil, že Peking hodlá důrazně zasáhnout proti zkorumpovaným úředníkům bez ohledu na jejich postavení. "Tolerance bude nulová. Nezáleží na tom, o koho jde, jak vysoké má postavení. Všichni jsou si před zákonem rovni," řekl Li.

Premiér vyhlásil na zasedání válku znečišťování ovzduší. Počítá se například s uzavřením 50.000 menších vysokých pecí pracujících na uhlí a s tím, že ze silnic zmizí šest milionů starých automobilů.

ČTĚTE TAKÉ:

OdkazSmog je nejlepší ochranou před lasery USA, liboval si čínský admirál

Letošní zasedání parlamentu bylo první od loňského nástupu do úřadu prezidenta Si Ťin-pchinga a premiéra Li Kche-čchianga. Radikálně nová politická agenda se od něj nečekala.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz