Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínští kosmonauti se úspěšně vrátili

Svět

  10:20
PEKING - Čína vehementně oslavovala. Po pěti dnech se z vesmírného letu úspěšně vrátila dvoučlenná posádka čínských kosmonautů. Modul čínské kosmické rakety Šen-čou-6 přistál ve stepním severočínském regionu Vnitřní Mongolsko.

Celá Čína vítala své kosmonauty Fej Ťü-lunga a Nie Chaj-šenga, kteří se vrátili z pětidenní vesmírné mise. foto: ČTK

Tchajkonauti, jak se čínským kosmonautům říká, se podle agentury Nová Čína vrátili na Zemi časně ráno v pondělí 04:32 místního času (dnes v 22:32 SELČ) a těší se "dobrému zdraví".

Kosmonauti Fej Ťü-lung a Nie Chaj-šeng obletěli od středečního startu šestasededesátkrát Zemi a urazili přitom několik milionů kilometrů. "Cítíme se dobře, naše práce probíhala hladce a máme šťastný život," hlásil Fej před zahájením přistávacího manévru. "Jsme vděční za hlubokou lásku a starost všech Číňanů," doplnil svého kolegu Nie.

Podle Ústřední meteorologické observatoře mělo být v oblasti S'C'Wang-čchi, kde vesmírná loď přistála, ideální počasí. Na návrat 40letého Fej Ťü-lunga a o rok staršího Nie Chaj-šenga
údajně čekalo šest vrtulníků, 14 speciálních vozidel a více než 200 záchranářů.

Nová Čína přistání komentovala slovy: "Jsme hrdí na Fej Ťü-lunga a Nie Chaj-šenga a jsme ještě hrdější na neustále se rozvíjející vesmírný program naší vlasti." Už před přistáním agentura uvedla, že mise uskutečnila plánované experimenty a shromáždila cenné údaje pro čínský program pilotovaných letů do kosmu.

Televize živě nevysílala
Státní čínská televize nepřenášela živé záběry z místa přistání, ale přinesla obrázky z řídícího střediska, kde členové technického personálu a čínští političtí vůdci návrat kosmonautů
sledovali na monitorech.

Kosmonauti se podle státního deníku Beijing News ihned po přistání mají podrobit čtyřicetiminutové lékařské prohlídce. Pak mají být dopraveni vrtulníkem na místní letiště, odkud odletí do Pekingu. Oba budou 14 dní v izolaci na pozorování, ale rodinní příslušníci budou mít možnost je navštívit.

Čína se v říjnu 2003 stala po Rusku a Spojených státech teprve třetí zemí, která vlastními silami vyslala do vesmíru svého člověka, kosmonauta Jang Li-weje. Kosmický program zaštítěný armádou je nejprestižnějším projektem čínské komunistické vlády.

Autoři:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat