Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
10. prosince 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínští lichváři využívají studentky. Aby dostaly půjčku, posílají nahé fotky a videa

Čínské studentky zveřejňují nahé fotky i své údaje, aby jim půjčili peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské studentky zveřejňují nahé fotky i své údaje, aby jim půjčili peníze. | foto: South China Morning Post

PEKING/PRAHA Nejnovější skandál odhalil temný svět čínského lichvářství. Na veřejnost se dostalo více než 100 případů univerzitních studentek, které byly donuceny dělat nahé selfie, aby si mohly od lichvářů půjčit peníze.

Zprávu o nahých fotkách a intimních videích 167 mladých žen ve věku 19 až 23 let z celé země přinesl čínský list The China Youth Daily. Čerpal z nejméně 10 gigabajtů materiálů, který unikl online. Obsahuje i detailní kontaktní informace studentek i jejich příbuzných.

Skandál tak vrhá světlo na široce rozšířené využívání „undergroundového bankovnictví“ v čínské společnosti, které rozkvetlo spolu s rozšířením internetových možností Číňanů. Studenti, dělníci a obyvatelé zemědělských oblastí mají často účty registrované ve veřejném referenčním centru čínské centrální banky. Podle odhadů do této skupiny patří více než 500 milionů lidí, kteří si nemohou půjčovat peníze od bank a tradičních finančních institucí.

Tito méně majetní Číňané se stali snadnými terči pro „peer-to-peer“ (P2P) půjčování peněz a internetové lichváře. Většinou mají nízké povědomí o možném riziku a souhlasí s vysokými úrokovými sazbami. Jelikož jsou tradičními institucemi většinou ignorováni, jsou ochotní riskovat více, aby získali rychlou finanční pomoc.

Některé studentky se neváhají podělit s lichváři o své intimní fotografie. „Dostala jsem 5000 jüanů (více než 18 tisíc korun) během tří minut. Stačilo dát lichváři své nahé fotky a video,“ citoval deník China Youth Daily jednu z obětí. Nevadilo jí už tolik, že měsíční úroková sazba její půjčky byla 27 procent.

Podobné případy, jako je tento, už se dříve dostaly na titulní strany čínských médií a vyvolaly debatu o bezskrupulózních lichvářích a finančním tlaku na studenty. Případů, kdy ženy zveřejňovaly své nahé fotky, jsou podle serveru South China Morning Post tisíce.

Podle expertů je obliba půjčování důkazem o rostoucí oblíbenosti konzumního života Číňanů, nedokonalém finančním systému a absenci možností půjček pro studenty. Šéf P2P platformy Pai Pai Dai Čang Ťün řekl, že v Číně je skoro 500 milionů lidí bez kreditních karet. Její služby využívají hlavně mladí lidé, kteří mají málo majetku, jímž by mohly garantovat za půjčené peníze a imponuje jim rychlost a jednoduchost, s jakou se dají peníze získat na internetu.

fasJakub Fajnor
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...