Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čínští vládci opět žádají střídmost

Svět

  7:51
PEKING/PRAHA - Děti ve vesnici Ke-čuo-tchou ani nestačí odklízet nánosy sazí. Když se umyjí, za okamžik mají tváře opět umazané. Jejich rodná vesnice totiž leží v srdci uhelného průmyslu Číny, v provincii Šan-si.

Čínský premiér Wen Ťi-pao při projevu v parlamentu. foto: ČTK

Reportáž stanice BBC z Ke-čuo-tchou jen potvrzuje pověst Číny jako jedné ze zemí, které nejvíce ničí životní prostředí. V říši středu lze dnes najít sedm z deseti nejvíce znečištěných měst světa.

Čínský premiér Wen Ťia-pao na každoročním zasedání parlamentu, který včera začal v Pekingu, proto vyzval k ochraně životního prostředí a k úspoře energií. „Neměli bychom jen usilovat o rychlý růst ekonomiky. Ta není působivá, pokud se zvyšuje spotřeba energií a znečišťuje se životní prostředí,“ řekl již tradičně na sjezdu kritický premiér.

Wen Ťia-pao s podobným projevem ale přišel již na loňském sjezdu, kde si čínští komunisté mimo jiné vytyčili cíl snížit objem emisí a znečištění vod. V obou případech se uvažovalo o 2procentním poklesu.

Ve skutečnosti ale podle agentury Nová Čína oba indexy ukázaly nárůst znečištění o 1,8 respektive 1,2 procenta. Stejně tak se nepodařilo zpomalit růst ekonomiky, před jejímž přehřátím varuje řada ekonomů. Čínské hospodářství loni rostlo 10procentním tempem, čínští vládci přitom hovořili „jen“ o osmiprocentním růstu. Se stejným záměrem chce Čína vstupovat i do roku 2007.

Další na sjezdu opakovaně zmiňovaný problém je prohlubující se propast mezi bohatými a chudými. Již čtvrtý rok po sobě čínští vládci slibují, že hlavním úkolem strany bude zlepšení podmínek zemědělců, jejichž měsíční výdělek dosahuje jen třetiny výdělku obyvatel měst. Wen Ťia-pao včera prohlásil, že „zájmy obyčejných lidí byly obětovány honbě za zbohatnutím“.

„Musíme dát do popředí lid a ujistit ho, že každý bude moci čerpat z ovoce reforem,“ řekl dále Wen a vyzval k zastavení „extravagance a plýtvání“.

Narážel tak především na životní styl bohaté čínské elity a na rozbujelou korupci na úřadech. Jeho slova si s trpkostí může vyslechnout především 200milionová masa zemědělců, kteří dnes v Číně putují za prací právě do měst, kde si mohou vydělat podstatně více než tvrdou prací na venkově.

Ve městech jsou ale podle nedávných studií organizací, které sledují dodržování lidských práv, zotročováni. Za mizerný plat pracují v často nebezpečných podmínkách (především ve stavebnictví) od rána do večera bez volných dní. Nemají zde nárok ani na zdravotní péči či sociální zabezpečení. Z dalších statistických údajů poskytnutých agenturou Nová Čína navíc vyplývá, že se za loňský rok podařilo vytvořit „jen“ 12 milionů nových pracovních míst.

V jednom ukazateli ale Peking hodlá růst podporovat, a to ve výdajích na armádu. Když Wen Ťia-pao včera uvedl, že se zbrojní rozpočet zvýší o 45 miliard dolarů, což je největší navýšení za posledních pět let, sklidil v sále bouřlivý aplaus.

Agentura AFP napsala, že mezi 3000 přítomnými delegáty bylo deset procent generálů. Peníze by měly jít na nákup či modernizaci lodí, raket a bojových letadel. Před sílící čínskou armádou již dnes varují USA, Japonsko a Indie. Zvlášť když letos v lednu Peking pomocí rakety úspěšně zničil jednu ze svých zastaralých družic.