28. února 2013 20:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Církev je bez papeže. 'Dobrou noc, děkuji všem,' řekl Benedikt XVI.

Pouhé hodiny dělí Benedikta XVI. od odchodu z čela římskokatolické církve. n | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouhé hodiny dělí Benedikta XVI. od odchodu z čela římskokatolické církve. n | foto: Reuters

VATIKÁN Papež Benedikt XVI. úderem 20:00 SEČ opustil úřad hlavy římskokatolické církve. Začalo tak období prázdného papežského stolce, takzvaná sedisvakance. Bude trvat do zvolení nového papeže, které se očekává v nejbližších dnech či týdnech. Formálně nyní církev vede kardinál komoří Tarcisio Bertone, který zorganizuje konkláve - shromáždění kardinálů oprávněných zvolit nového nejvyššího představitele katolíků.

Několik vteřin po 20:00 SEČ se symbolicky uzavřela hlavní brána papežské letní rezidence Castal Gandolfo nedaleko Říma, kde se nyní emeritní papež Benedikt XVI. nachází. Ze stožáru na budově byla zároveň spuštěna papežská vlajka.

Benedikt XVI. je prvním papežem za posledních téměř 700 let, který se rozhodl rezignovat. Oznámil to 11. února a svůj krok vysvětlil zdravotními důvody.

Konkláve, uzavřené volební shromáždění kardinálů mladších 80 let, by se mohlo v Sixtinské kapli odehrát už v první polovině března. Církevní hodnostáři chtějí, aby církev měla nové vedení ještě před začátkem Velikonoc, nejdůležitějších křesťanských svátků, které letos začnou 30. března.

ČTĚTE TAKÉ:

Benedikt XVI. tento týden vydal dekret, který umožňuje svolání konkláve i dříve než do 15 dnů od uvolnění papežského stolce, jak určovaly dosavadní církevní regule. Mezi více než stovkou volitelů bude i český kardinál Dominik Duka.

Benedikt XVI. je nyní emeritním papežem bez formálních povinností. Před opuštěním funkce se vrtulníkem přemístil z Vatikánu do papežského letního sídla Castel Gandolfo, asi 30 kilometrů jižně od Říma, kde ještě naposledy požehnal věřícím jako hlava katolické církve. Už dopoledne se naposledy rozloučil s kardinály přítomnými ve Vatikánu.

V papežské rezidenci zůstane Benedikt XVI. do dubna, kdy pro něj bude připraveno nové bydlení v přebudovaném klášteře ve vatikánských zahradách.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!