130 let
Církev láká mladé lidi, nabízí jim práci

Církev láká mladé lidi, nabízí jim práci

Doporučujeme

Církev loví mladé lidi. Kněží jim v klipu nabízí práci

Svět
  •   13:02
MADRID - Katolická církev ve Španělsku zoufale potřebuje posílit řady duchovních. V nové kampani „útočí“ na mladé lidi. Láká je na stálé zaměstnání.

Třicátník Carlos Herrán se knězem stal před šesti lety. Tehdy přišel do diecéze Álava na severu Španělska, aby posílil tamní kněžskou buňku. Mezi kolegy byl nejmladší, přesto ale na žádné otrkávání neměl čas. Hned od začátku musel začít objíždět farnosti, které mu byly svěřeny. Dostal jich na starosti – spolu se sedmdesátiletým kolegou– hned tucet.

zdroj: www.youtube.com

Vůbec nejrušnější mívá neděle. To musí stihnout za dopoledne odsloužit i čtyři mše v řadě. „Mše bývají tak na půl hodiny, aby byl čas přejet na další,“ popisuje svou řeholi mladý duchovní. Jeho vytíženost je důsledkem trendu, s nímž se potýká katolická církev ve většině evropských zemí. Starší generace duchovních pomalu vymírá a nedaří se najít náhradu z řad mladých. Tradiční bašty katolicismu, jako právě Španělsko či Itálie, navíc obzvlášť silně pociťují dopady sekularismu, na což při své předloňské návštěvě Španělska upozornil papež Benedikt XVI. Katolictví ve svém klasickém balení prostě netáhne.

Španělští duchovní se nicméně rozhodli nepříznivý vývoj zvrátit. V minulých měsících tak měli lidé z tamní biskupské konference hodně práce s přípravou velké náborové akce. Mluvili s více než stovkou duchovních z jednotlivých diecézí a ptali se jich na to, co jim kněžské povolání přináší. Jejich odpovědi zaznamenávali na kameru.
Výsledkem je kampaň za sedm tisíc eur. Vznikl skoro tříminutový klip, v němž se devět kněží v různém věku snaží přesvědčit mladé lidi, aby si vybrali povolání duchovního. Video se v minulých týdnech začalo šířit po sociálních sítích.

Zacíleno na nezaměstnané
„Kolik slibů jsi v životě dostal a co se ti splnilo?“ zazní v úvodu. A následuje výčet toho, co může slíbit církev. Krátký spot vzbuzuje dojem, jako by lidé z kléru kampaň konzultovali s profesionály z komerční sféry. Už první věta, která ve spotu zazní, totiž mladé lidi minimálně zaujme. „Nemohu ti slíbit velký výdělek, ale mohu ti slíbit stálé zaměstnání,“ říká kněz, jehož sdělení podbarvuje duchovní hudba. Výzva je hodně aktuální. Španělsko se totiž potýká s vysokou nezaměstnaností, která se nejbolestivěji dotýká právě mladých. Podle nejčerstvější zprávy Eurostatu je bez práce skoro 50 procent mladých Španělů, kteří buď musí do fronty na pracovní úřad, nebo za prací do ciziny. A právě těm se nyní klér nabízí jako alternativa.

Další výpovědi kněžích mají ukázat pozitiva povolání – třeba to, že práce kněze je naplňující. „Neslibuji ti skvělou práci, ale můžu ti slíbit, že se staneš součástí velkého díla,“ láká laiky jeden ze zpovídaných. „Neslibuji ti dobrodružství, ale mohu ti slíbit láskyplný život,“ říká jiný. A zazní i věta pochopení. „Nebude to jednoduché rozhodnutí, ale nikdy nebudeš litovat.“

Stavy španělských duchovních se tenčí

* Oficiálně se ke katolické víře hlásí přes 70 procent Španělů. V zemi je skoro 23 tisíc diecézí. Jejich počet ovšem církev rok co rok redukuje.

 * Každoročně totiž ubývá kněží, v oficiálních statistikách se uvádí, že jich v zemi úřaduje přes 18 tisíc, ještě před pěti lety jich bylo okolo 20 tisíc. A ani vyhlídky do budoucna nejsou dobré: ubývá i seminaristů.

 * Církev proto spustila velkou náborovou akci, v níž se zaměřuje na mladé lidi. Právě těch se nejvíce dotýká vysoká nezaměstnanost. která ochromuje zemi. Církev jim nabízí stálé zaměstnání.

Jako doplněk kampaně se v kostelech objevily plakáty a letáky s hesly z klipu a fotkami z loňského setkání papeže Benedikta XVI. s mládeží. Právě po téhle akci zaznamenala církev větší zájem laiků o kněžské povolání. Šlo však jen o malý záchvěv, statistiky zůstávají nadále neuspokojující: ve Španělsku je skoro 23 tisíc farností, kněží je podle oficiálních statistik kolem 18 tisíc. Každoročně přitom klesá počet seminaristů, tedy těch, kteří mají v úmyslu přijmout kněžské svěcení. Španělské diecéze, které v minulosti vysílaly své duchovní do světa, dnes naopak spoléhají na posily z rozvojových zemí.

Autor: Jaroslava Synáčová