Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Církev se musí změnit.‘ Papež v Estonsku kritizoval nedostatečné odsouzení provinilých kněží

Papež František. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František. | foto: Reuters

Tallinn Papež František se dnes v estonské metropoli Tallinnu poprvé během pobaltské cesty zmínil o skandálech římskokatolických kněží obviněných v mnoha zemích světa ze sexuálního zneužívání. Řekl, že římskokatolická církev „musí sama změnit své chování, pokud nechce, aby ji příští generace opustily“.

Tallinn byl dnes poslední zastávkou papežovy cesty do Litvy, Lotyšska a Estonska, kterou podnikl při příležitosti 100. výročí jejich nezávislosti. Vatikán chtěl rovněž touto cestou uctít památku obětí nacistické a sovětské okupace pobaltských států.

V Estonsku, kde se za věřící považuje méně než třetina obyvatel, se František setkal s křesťanskou mládeží a navštívil jeden z místních klášterů, kde besedoval s pracovníky místních charitativních organizací. Na tallinnském náměstí Svobody pak sloužil mši spojenou s přijímáním.

Při setkání s mladými Estonci papež připustil, že nedostatečným odsouzením provinilých kněží mohla katolická církev mladé lidi zklamat i odpudit. „Pobuřují je skandály spojené se sexem a penězi, které církev nedvojsmyslně neodsoudila. Církev nepochopila život a pocity mládeže a je vůči mladým lidem pasivní,“ nešetřil František kritikou.

Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová Františkovi v Tallinnu symbolicky předala certifikát estonského virtuálního občanství. Vymoženost stát se „E-Estoncem“ zavedla pobaltská země před čtyřmi lety, kdy začala jako první na světě vydávat státem ověřené elektronické identifikační karty.

Jejich držitelé se sice úředně nestávají estonskými občany, mohou ale v Estonsku na dálku podnikat a získávají distanční přístup k místnímu vzdělávání, zdravotní péči nebo internetovému bankovnictví. Františkovo osvědčení má podle serveru ERR pořadové číslo 37 647.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ZÁKAZNICKÉ KVALITY VE VÝROBĚ S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč