Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Cítím se jako Pablo Escobar.‘ Muž, který smazal Twitter Donalda Trumpa, promluvil

Svět

  14:18
PRAHA - Novináři konečně odhalili identitu muže, který v poslední den práce pro Twitter smazal účet amerického prezidenta Donalda Trumpa. Je jím Němec Behtiyar Duysak. Deativaci účtu prý neprovedl úmyslně. Teď se však bojí, zda mu incident neublíží při hledání nové pracovní pozice.

Němec Behtiyar Duysak. Deativaci Trumpova účtu prý neprovedl úmyslně. foto: Youtube.com/TechCrunch

„Neudělal jsem žádný zločin, ani nic zlého, i tak se ale cítím jako Pablo Escobar,“ uvedl v rozhovoru pro server TechCrunch Behtiyar Duysak. Právě on smazal začátkem listopadu na 11 minut twitterový účet amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zaměstnanec Twitteru deaktivoval účet Donalda Trumpa. Odstavil ho na 11 minut

Společnost Twitter poté oznámila, že deaktivace byla neúmyslná. „Z vyšetřování vyplynulo, že to učinil zaměstnanec zákaznické podpory společnosti Twitter, který to udělal během svého posledního pracovního dne. Provádíme rozsáhlou interní inspekci,“ vysvětlil Twitter.

Kolem celého incidentu bylo mnoho spekulací. Udělal to tehdy neznámý muž úmyslně? Co bylo jeho motivací? Chtěl poškodit Donalda Trumpa? Odpovědi nikdo neznal, jelikož společnost identitu zaměstnance nezveřejnila.

Po necelém měsíci server TechCrunch záhadu rozklíčoval a odhalil, kdo stál za neúmyslným smazáním nejsledovanějšího twitterového účtu na světě. Je jím mladý Němec Bahtiyar Duysak.

Celý incident podle něj začal, když někdo nahlásil účet amerického prezidenta jako závadný. Duysak pracoval jako člen zákaznické podpory a byl zodpovědný za řešení takových situací. Učinil tehdy legitimní krok a účet @realDonaldTrump doporučil k deaktivaci. Sám přitom neočekával, že dojde k jeho vymazání.

„Podle mě to byla jednoznačně chyba, ale chyby děláme každý. Pokud jsem někomu ublížil, tak se omlouvám. Neudělal jsem to úmyslně. Myslím, že je to celé jen souhra náhod,“ omlouval svůj krok Duysak v rozhovoru.

Ruské twitterové účty šíří v Evropě neklid. Sociální sítě se změnily ve zbraň

„Zdůrazňuji však, že jsem neporušil žádná pravidla. Nikomu jsem se do účtu nenaboural, ani jsem neudělal nic, k čemu bych nebyl oprávněn,“ obhajoval své kroky Němec, kterému je lehce pod třicet let.

Duysak se obává, že kvůli neúmyslnému smazání Trumpova účtu bude mít problém najít v budoucnu práci. Podle něj šlo pouze o shodu náhod v době, kdy byl již značně přepracován a procházel divokým obdobím.

Kolem smazaného účtu vznikla spousta zábavných příspěvků. Někteří lidé dokonce Duysaka navrhovali na Nobelovu cenu míru, či se nabízeli, že mu pošlou pizzu.

Odhalení identity muže, jenž smazal Trumpův twitterový účet přišlo den poté, co se americký prezident dostal do sporu s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Šéf Bílého domu tento týden sdílel tři videonahrávky od nacionalistické skupiny Britain First, na nichž jsou vidět násilnosti ze strany muslimů.

Trump kvůli Twitteru nebude vítán v Británii

Mluvčí britské vlády za to Trumpa, který má na Twitteru 40 milionů sledujících, ve středu kritizoval. „Není v pořádku, že to prezident udělal,“ uvedl. „Britain First usiluje o rozdělení společnosti užíváním svých nenávistných historek, které šíří lži a zvyšují napětí. U poctivých lidí vyvolávají strach,“ dodal mluvčí.

Celý konflikt se postupně dál vyostřuje a hrozí, že Británie zruší dlouho plánovanou cestu Donalda Trumpa do Spojeného království. Starosta Londýna Sadiq Khan již na Twitter napsal, že Trumpová návštěva Británie „nebude vítána.“

30.listopadu 2017 v 10:58, příspěvek archivován: 30.listopadu 2017 v 12:20

President Trump has used Twitter to promote a vile, extremist group that exists solely to sow division and hatred in our country. It's increasingly clear that any official visit from President Trump to Britain would not be welcomed. https://t.co/rwJJ5saSAb https://t.co/bus3kMWIfk

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...