Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Cítím se jako Pablo Escobar.‘ Muž, který smazal Twitter Donalda Trumpa, promluvil

Němec Behtiyar Duysak. Deativaci Trumpova účtu prý neprovedl úmyslně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němec Behtiyar Duysak. Deativaci Trumpova účtu prý neprovedl úmyslně. | foto: Youtube.com/TechCrunch

PRAHA Novináři konečně odhalili identitu muže, který v poslední den práce pro Twitter smazal účet amerického prezidenta Donalda Trumpa. Je jím Němec Behtiyar Duysak. Deativaci účtu prý neprovedl úmyslně. Teď se však bojí, zda mu incident neublíží při hledání nové pracovní pozice.

„Neudělal jsem žádný zločin, ani nic zlého, i tak se ale cítím jako Pablo Escobar,“ uvedl v rozhovoru pro server TechCrunch Behtiyar Duysak. Právě on smazal začátkem listopadu na 11 minut twitterový účet amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Společnost Twitter poté oznámila, že deaktivace byla neúmyslná. „Z vyšetřování vyplynulo, že to učinil zaměstnanec zákaznické podpory společnosti Twitter, který to udělal během svého posledního pracovního dne. Provádíme rozsáhlou interní inspekci,“ vysvětlil Twitter.

Kolem celého incidentu bylo mnoho spekulací. Udělal to tehdy neznámý muž úmyslně? Co bylo jeho motivací? Chtěl poškodit Donalda Trumpa? Odpovědi nikdo neznal, jelikož společnost identitu zaměstnance nezveřejnila.

Po necelém měsíci server TechCrunch záhadu rozklíčoval a odhalil, kdo stál za neúmyslným smazáním nejsledovanějšího twitterového účtu na světě. Je jím mladý Němec Bahtiyar Duysak.

Celý incident podle něj začal, když někdo nahlásil účet amerického prezidenta jako závadný. Duysak pracoval jako člen zákaznické podpory a byl zodpovědný za řešení takových situací. Učinil tehdy legitimní krok a účet @realDonaldTrump doporučil k deaktivaci. Sám přitom neočekával, že dojde k jeho vymazání.

„Podle mě to byla jednoznačně chyba, ale chyby děláme každý. Pokud jsem někomu ublížil, tak se omlouvám. Neudělal jsem to úmyslně. Myslím, že je to celé jen souhra náhod,“ omlouval svůj krok Duysak v rozhovoru.

„Zdůrazňuji však, že jsem neporušil žádná pravidla. Nikomu jsem se do účtu nenaboural, ani jsem neudělal nic, k čemu bych nebyl oprávněn,“ obhajoval své kroky Němec, kterému je lehce pod třicet let.

Duysak se obává, že kvůli neúmyslnému smazání Trumpova účtu bude mít problém najít v budoucnu práci. Podle něj šlo pouze o shodu náhod v době, kdy byl již značně přepracován a procházel divokým obdobím.

Kolem smazaného účtu vznikla spousta zábavných příspěvků. Někteří lidé dokonce Duysaka navrhovali na Nobelovu cenu míru, či se nabízeli, že mu pošlou pizzu.

Odhalení identity muže, jenž smazal Trumpův twitterový účet přišlo den poté, co se americký prezident dostal do sporu s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Šéf Bílého domu tento týden sdílel tři videonahrávky od nacionalistické skupiny Britain First, na nichž jsou vidět násilnosti ze strany muslimů.

Trump kvůli Twitteru nebude vítán v Británii

Mluvčí britské vlády za to Trumpa, který má na Twitteru 40 milionů sledujících, ve středu kritizoval. „Není v pořádku, že to prezident udělal,“ uvedl. „Britain First usiluje o rozdělení společnosti užíváním svých nenávistných historek, které šíří lži a zvyšují napětí. U poctivých lidí vyvolávají strach,“ dodal mluvčí.

Celý konflikt se postupně dál vyostřuje a hrozí, že Británie zruší dlouho plánovanou cestu Donalda Trumpa do Spojeného království. Starosta Londýna Sadiq Khan již na Twitter napsal, že Trumpová návštěva Británie „nebude vítána.“

30.listopadu 2017 v 10:58, příspěvek archivován: 30.listopadu 2017 v 12:20

President Trump has used Twitter to promote a vile, extremist group that exists solely to sow division and hatred in our country. It's increasingly clear that any official visit from President Trump to Britain would not be welcomed. https://t.co/rwJJ5saSAb https://t.co/bus3kMWIfk

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...