24. ledna 2018 8:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Člen protiimigrační strany AfD konvertoval k islámu. Podle kolegů to není problém

Předvolební billboard strany AfD v Magdeburgu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předvolební billboard strany AfD v Magdeburgu. | foto: Reuters

BERLÍN Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se ráda staví do role nekompromisní bojovnice proti šíření islámu ve spolkové republice. Nyní k němu však přispěl i jeden z jejích vlastních politiků. Člen předsednictva strany v Braniborsku Arthur Wagner totiž podle listu Tagesspiegel nedávno konvertoval k islámu.

„Je to moje osobní věc,“ sdělil deníku ke svému kroku Wagner. „Tlak žádný není. Nic se nezměnilo,“ řekl pak na otázku, jestli straničtí kolegové nyní nepožadují jeho odchod z předsednictva braniborské AfD.

„Pro nás to není žádný problém. Nemyslím si ani, že by to pro většinu strany byl problém. V AfD jsou i muslimové,“ vzkázal tiskový mluvčí strany Daniel Friese.

23.ledna 2018 v 22:56, příspěvek archivován: 24.ledna 2018 v 08:12

Ex-AfD-Vorstandsmitglied Arthur Wagner aus #Brandenburg ist zum #Islam konvertiert. #Deutschland #AfD https://t.co/JXBWNlW6aj

zahraničí

Tagesspiegel ale poznamenává, že v zákulisí příklon Wagnera k islámu vzbudil pozdvižení. Příliš překvapivé by to nebylo, vzhledem k tomu, že strana proti islámu tvrdě brojí. V létě 2016 například AfD vyzývala k pozastavení práva na azyl pro všechny muslimy přicházející do Německa s tím, že představují bezpečnostní riziko. Na stranickém sjezdu v květnu téhož roku zase schválila prohlášení, že islám nepatří k Německu.

ČTK