Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putinova amnestie: punkerka z Pussy Riot Aljochinová je na svobodě

Jedna z vězněných členek ruské punkové skupiny Pussy Riot vyšla díky amnestii na svobodu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z vězněných členek ruské punkové skupiny Pussy Riot vyšla díky amnestii na svobodu. | foto: Reuters

MOSKVA Jedna z vězněných členek ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová byla v pondělí ráno propuštěna na svobodu. Vztahovala se na ní totiž amnestie, kterou minulý týden přijali ruští poslanci. Brzy ji bude následovat i další z odsouzených punkerek Naděžda Tolokonnikovová.

Pětadvacetiletá Aljochinová si ve vězeňským táborem IK-2 v Nižním Novgorodu odpykávala dvouletý trest za předvolební výtržnost v moskevském pravoslavném chrámu. Vyjít na svobodu měla v březnu. O propuštění punkerky informoval její právník. Později ji osobně také doprovázel na vlakové nádraží v Nižním Novgorodu, odkud se vydala po téměř dvou letech strávených za mřížemi zpět domů.

Krátce promluvila k přítomným novinářům. Uvedla, že se cítí dobře. Kam nyní zamíří, Aljochinová médiím neřekla. Pravděvděpodobně je ale nyní na cestě do Moskvy, svého bydliště, vysvětloval s poukazem na ruskou legislativu právník oslovený stanicí .

Propuštění Aljochinové potvrdil agentuře Reuters paralelně s právníky také manžel druhé z vězněných členek Pussy Riot Naděždy Tolokonnikovové. I ona by se již brzy měla dostat na svobodu. Kdy přesně, není zatím jasné. Není však vyloučeno, že by se tak mohlo stát ještě v pondělí.

Punková modlitba

  • Pussy Riot se proslavily loni v únoru svou "punkovou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina" v hlavním moskevském chrámu.
  • Tři dopadené členky kapely byly odsouzeny za výtržnost na dva roky, jedné z nich však byl trest změněn na podmíněný.

Sám Putin před dvěma dny prohlásil, že amnestie pro členky Pussy Riot je spjata výlučně s humanitárními důvody a neznamená přehodnocení jejich činu (VÍCE ZDE). Aljochinová a Tolokonnikovová jsou matkami malých dětí.

Porušování lidských práv

Kritici nicméně argumentují, že spíše nežli dvacáté výročí přijetí novodobé ruské ústavy, s níž má být vyhlášení amnestie oficiálně spojeno, k ní Putina přiměla nadcházející olympiáda v Soči. Odpůrci ruskému prezidentovi vyčítají, že tak učinil ve snaze zmírnit kritiku, která je adresována Moskvě kvůli porušování lidských práv v zemi.

Putinova amnestie: členka Pussy Riot Aljochinová je na svobodě

Putinova amnestie: členka Pussy Riot Aljochinová je na svobodě

Ruská vězeňská správa připravuje propuštění odhadem asi dvaceti tisíc amnestovaných vězňů: nezletilých, invalidů, veteránů, těhotných žen a matek, shrnuje BBC. Očekává se také, že na svobodu vyjdou také zatčení aktivisté Greenpeace, které zadržely ruské úřady při protestu proti těžbě ropy.

Z vězení po dlouhých letech díky amnestii již vyšel mimo jiné jeden z kritiků Kremlu a někdejší ropný magnát Michail Chodorkovskij (VÍCE ZDE).

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...