Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vražda ukázala proradnost KLDR, zní od kongresmanů. Chtějí ji vrátit na černou listinu

Svět

  11:37
WASHINGTON - Republikánští i demokratičtí členové amerického Kongresu chtějí, aby Spojené státy opět zařadily Severní Koreu na černou listinu zemí podporujících terorismus. Na seznamu nyní figurují Írán, Súdán a Sýrie, KLDR z něj byla vyškrtnuta v roce 2008.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. foto: Reuters

„Nikdy jsme neměli Severní Koreu ze seznamu podporovatelů terorismu vyškrtnout,“ prohlásil ve sněmovně demokratický poslanec Brad Sherman. O znovuzařazení Pchjongjangu na seznam žádá také republikánský senátor Cory Gardner.

„Vražda opět jasně ukázala proradnost Severní Koreje,“ řekl Gardner v rozhovoru s agenturou AP. Zmínil tak vraždu Kim Čong-nama, bratra vůdce KLDR Kim Čong-una. Severokorejec byl v Malajsii s největší pravděpodobností otráven nějakou jedovatou látkou, která mu byla nastříkána do obličeje. Jižní Korea čin označila za atentát provedený severokorejskými agenty.

Vražda Kimova bratra. Zadržená žena se domnívala, že se účastní televizní show

Gardner je přesvědčen, že činy a vztahy KLDR naplňují kritéria podpory terorismu. „Takřka každá severokorejská provokace je přijata s kapitulací - rok co rok, jednou administrativou za druhou,“ dodal republikánský kongresman Ed Royce, který je předsedou sněmovního výboru pro zahraniční vztahy. Royce je tak dalším zákonodárcem, který pracuje na zařazení KLDR na černou listinu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pózuje s dívčím modelem batohu v továrně v...
Kim Čong-un si prohlíží katalog nabízeného zboží v nově otevřené továrně na...

KLDR byla stažena z amerického seznamu států podporujících terorismus za vlády prezidenta George Bushe mladšího v roce 2008, když Pchjonjang dočasně umožnil mezinárodní kontrolu svého jaderného programu. Od té doby ale KLDR spolupráci s mezinárodním společenstvím opět zastavila.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat