18. února 2017 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vražda ukázala proradnost KLDR, zní od kongresmanů. Chtějí ji vrátit na černou listinu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: Reuters

WASHINGTON Republikánští i demokratičtí členové amerického Kongresu chtějí, aby Spojené státy opět zařadily Severní Koreu na černou listinu zemí podporujících terorismus. Na seznamu nyní figurují Írán, Súdán a Sýrie, KLDR z něj byla vyškrtnuta v roce 2008.

„Nikdy jsme neměli Severní Koreu ze seznamu podporovatelů terorismu vyškrtnout,“ prohlásil ve sněmovně demokratický poslanec Brad Sherman. O znovuzařazení Pchjongjangu na seznam žádá také republikánský senátor Cory Gardner.

„Vražda opět jasně ukázala proradnost Severní Koreje,“ řekl Gardner v rozhovoru s agenturou AP. Zmínil tak vraždu Kim Čong-nama, bratra vůdce KLDR Kim Čong-una. Severokorejec byl v Malajsii s největší pravděpodobností otráven nějakou jedovatou látkou, která mu byla nastříkána do obličeje. Jižní Korea čin označila za atentát provedený severokorejskými agenty.

Gardner je přesvědčen, že činy a vztahy KLDR naplňují kritéria podpory terorismu. „Takřka každá severokorejská provokace je přijata s kapitulací - rok co rok, jednou administrativou za druhou,“ dodal republikánský kongresman Ed Royce, který je předsedou sněmovního výboru pro zahraniční vztahy. Royce je tak dalším zákonodárcem, který pracuje na zařazení KLDR na černou listinu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pózuje s dívčím modelem batohu v továrně v...
Kim Čong-un si prohlíží katalog nabízeného zboží v nově otevřené továrně na...

KLDR byla stažena z amerického seznamu států podporujících terorismus za vlády prezidenta George Bushe mladšího v roce 2008, když Pchjonjang dočasně umožnil mezinárodní kontrolu svého jaderného programu. Od té doby ale KLDR spolupráci s mezinárodním společenstvím opět zastavila.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz