Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Členové mise OSN se dali do boje s rebely na syrských hranicích

Svět

  12:03
DAMAŠEK/MANILA - Filipínští příslušníci mírové mise OSN na Golanských výšinách v sobotu začali bojovat s oponenty Damašku, kteří je od čtvrtka blokují na hraničním postu. S odvoláním na filipínskou vládu o tom informovala agentura AFP.

Filipínští příslušníci mírové mise OSN na Golanských výšinách v sobotu začali bojovat s oponenty Damašku, kteří je od čtvrtka blokují na hraničním postu. foto: ČTK

Radikálové z fronty An-Nusra, která bojuje proti syrské armádě, minulý týden v nárazníkovém pásmu mezi Sýrií a Izraelem na Golanech zajali 43 příslušníků mise OSN z Fidži a zablokovali skupinu asi 70 Filipínců na dvou hraničních postech. Manila už v pátek oznámila, že její vojáci jsou připraveni použít zbraní k sebeobraně, jak jim to umožňuje jejich mandát.

ČTĚTE VÍCE:

Podle dnešní zprávy z Manily se jedné skupině podařilo dostat se z obklíčení, avšak druhá se ocitla pod palbou a začala bojovat.

Dobrá morálka

Filipínský ministr vnitra Voltaire Gazmin, který novináře informoval, že boje začaly brzo ráno a že neví, zda si vyžádaly nějaké oběti. Prohlásil pouze, že vojáci mají dobrou morálku. Obléhatelé je prý chtěli propustit s podmínkou, že jim odevzdají své zbraně, což Filipínci odmítli. Zbraně při čtvrtečním konfliktu u hraničního postu u Kunajtry odevzdali Fidžijci a OSN stále vyjednává o jejich propuštění.

Golanské výšiny

Golanské výšiny

Nárazníkové pásmo je na Golanech od roku 1974 a jeho ostrahou je pověřeno 1223 členů mezinárodní pozorovací mise UNDOF. K dispozici mají lehké zbraně určené k obraně.

Incident je již třetím případem, kdy se členové sil OSN stali rukojmími syrské ozbrojené opozice v této oblasti. Při předchozích v březnu a v květnu loňského roku byli příslušníci mírových jednotek po několika dnech propuštěni, aniž by došli úhony. Manila ale v sobotu oznámila, že má v úmyslu svůj kontingent čítající 331 mužů v říjnu z Golan stáhnout, jakmile skončí jeho mandát.

Golany

Izrael obsadil syrské Golany ve válce v roce 1967 a později se stáhl jenom z části. V misi v nárazníkovém pásmu jsou v současnosti zastoupeni kromě Filipínců a Fidžijců i vojáci z Irska, Nizozemska, Indie a Nepálu. Loni v červnu kvůli většímu ohrožení stáhlo svých 377 pozorovatelů Rakousko a pak také Chorvatsko.

Český prezident Miloš Zeman naopak projevil zájem do rizikové oblasti poslat české vojáky. Ministr obrany Martin Stropnický v pátek řekl, že by český kontingent mohl být na Golany vyslán už letos jako náhrada za Filipínce.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat