Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Půlka Ukrajinců chce do EU. Ukrajinci nejsou národ, kontruje Putin

Vlajka EU a Ukrajiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU a Ukrajiny. | foto: Shutterstock

KYJEV Podle průzkumu veřejného mínění by si téměř polovina Ukrajinců přála vidět svou zemi v Evropské unii. Taková perspektiva je však pro Rusko nepřijatelná: Ukrajinu stále chápe jako svou součást. Dokázal to mimo jiné Vladimir Putin, který ve čtvrtek vystoupil s prohlášením, že Ukrajinci a Rusové jsou jeden národ.

Kyjev má v listopadu podepsat dohodu o přidružení k EU, jejíž součástí bude i dohoda o volném obchodu. Moskva, která se snaží získat Ukrajinu do postsovětských integračních spolků, se tomu snaží zabránit a hrozí zemi hospodářskými následky. Rusko už například začalo komplikovat dovoz ukrajinských cukrovinek a dalšího zboží.

V průzkumu veřejného mínění téměř tři pětiny dotázaných usoudily, že právě snahy Ukrajiny uzavřít asociační dohodu s EU vedly k překážkám, které Rusko ve vzájemném obchodu s Ukrajinou klade. Tři čtvrtiny považují příčiny této "obchodní války" za spíše politické než ekonomické. Asi 46 procent dotázaných odmítá postoj Ruska jako neodůvodněný.

Na "obchodní válce" ztratí nejvíce Ukrajina

Zhruba 52 procent respondentů ale připouští, že na "obchodní válce" s Ruskem více ztratí Ukrajina, zatímco čtyři procenta mají opačný názor. Dvě pětiny si pak myslí, že Ukrajina i tak dohodu s EU podepíše, 30 procent si myslí opak.

ČTĚTE TAKÉ:

Jen 22 procent Ukrajinců považuje Rusko za "bratrskou" zemi, zatímco v dubnu si to myslela skoro třetina dotázaných. Dalších 16 procent pokládá svého východního souseda za spřátelenou zemi a 12 procent za strategického partnera. Více než čtvrtina, 28 procent, vidí Rusko jen jako souseda. Každý dvacátý Ukrajinec pak považuje Ruskou federaci za nepřátelský stát.

Celní unii s Ruskem nyní tvoří Bělorusko a Kazachstán. Moskva by ale chtěla do sdružení začlenit i další postsovětské státy a přeměnit spolek v příštích letech v takzvanou Euroasijskou unii, což by byla jakási obdoba či spíše protiváha EU.

Ukrajina? Ne, Malorusko

Většina Rusů dodnes neřekne Ukrajině jinak než "Malorusko". V ruské historické tradici jsou kořeny Ukrajinců a Ukrajiny, ale i Ruska a Rusů svázané s Kyjevskou Rusí, která byla až do zničení Mongoly 1240 centrem východní slovanské kultury a náboženství i sídlem nejvýznamnějších vladařů.

Ani dvacet let po vzniku samostatné Ukrajiny proto mnozí Rusové, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, nepovažují Ukrajince za samostatný národ a Ukrajinu za plně samostatný stát, ale jen za jakousi odnož Rusů a Ruska.

"Ať se Ukrajina pohne jakým chce směrem, nakonec se někdy a někde setkáme," zpochybnil Putin snahy Ukrajiny o navázání těsných vztahů s Evropskou unií, které by v dlouhodobé perspektivě mohly vyústit ve vstup této padesáti milionové země do EU. "A to proto, že my jsme - jeden národ," prohlásil Putin v rozhovoru citovaném ukrajinskou agenturou UNIAN.

Prosperita nastane jen spojením s Ruskem

Putin dodal, že se to možná nebude líbit nacionalistům, "jsou na ruské i ukrajinské straně", ale podle něj "to prostě tak je". "Máme společné historické kořeny, společný osud, máme společnou víru i církev, máme podobnou kulturu, tradice, mentalitu," zdůvodnil svoje tvrzení ruský prezident, který rozpad Sovětského svazu před dvaceti lety označuje neustále za tragédii. Dodal, že Ukrajina může prosperovat pouze tehdy, bude-li stát na straně Ruska.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...