29. března 2017 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Clintonová vyzvala ke vzdoru proti Trumpově postihování uprchlíků

Hillary Clintonovou před projevem přivítali její stoupenci bouřlivým aplausem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonovou před projevem přivítali její stoupenci bouřlivým aplausem. | foto: Reuters

SAN FRANCISKO Hillary Clintonová se na jednom ze svých prvních veřejných vystoupení od loňských voleb netajila kritikou republikánů a nové vlády. Podle televize CNN šlo o první významné politické poznámky Clintonové od prohry v loňských prezidentských volbách. Na konferenci před podnikatelkami v San Francisku v úterý o své prohře žertovala a řekla, že nikde jinde než zde by nebyla raději, s výjimkou Bílého domu.

Ve svých kritických poznámkách nejmenovala prezidenta Donalda Trumpa, ale adresovala je republikánské administrativě. Nelíbí se jí její snaha zrušit reformu zdravotnictví minulé vlády ani to, že do vysokých funkcí dosadila minimum žen. Podle Clintonové je zastoupení žen ve vysokých funkcích „nejnižší za několik generací“.

Prohlásila, že ji šokoval hojně publikovaný snímek zachycující skupinu republikánských poslanců - mužů při debatě o pojištění žen v rámci zdravotní péče. Neopomenula se zmínit o parodii, která oběhla sociální sítě a na níž shromáždění staří psi rozhodují o péči o kočky. Zamítnutí pokusu zrušit zdravotní program zvaný Obamacare v Kongresu označila za „vítězství všech Američanů“.

Bývalá ministryně zahraničí kritizovala USA za to, že nemají národní program mateřské dovolené a že ti, kdo k ní mají přístup, patří k zaměstnancům s nejvyššími platy. Podle ní by měl pomoci soukromý sektor. „Vy máte tu moc, byli jste to vy, kdo vymyslel, jak dostat počítače do našich rukou,“ prohlásila.

Hillary Clinton mává při příchodu k přednesu projevu v jejím rodném městě,...
Hillary Clintonová řeční v New Yorku po svém neúspěchu ve volbách.

Vyzvala přítomné, aby vzdorovaly akcím, které odporují americkým hodnotám a k nimž řadí vyvolávání podezření vůči uprchlíkům. „To je špatná politika, která poškodí národ a povede naši zemi špatným směrem,“ řekla.

Jejím novým heslem je „vzdorovat, trvat na svém, vytrvat a zapojit se“. „Budu s vámi na každém kroku této cesty,“ sdělila Clintonová.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!