30. září 2016 21:28, aktualizováno  22:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Clintonová dál vede nad Trumpem o pět procentních bodů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Donald Trump s Hillary Clintonovou si potřásli rukou před začátkem ostře... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump s Hillary Clintonovou si potřásli rukou před začátkem ostře... | foto: Reuters

WASHINGTON Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová vede nad republikánským uchazečem o křeslo v Bílém domě Donaldem Trumpem o pět procentních bodů. Vyplývá to z celostátního průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos zveřejněného v pátek. Rozdíl mezi oběma tak zůstává zhruba stejný už měsíc.

Clintonová by podle ankety ve volbách dostala 43 a Trump 38 procent hlasů. Devatenáct procent dotázaných uvedlo, že nepodpoří ani jednoho z obou hlavních rivalů.

Bývalá ministryně zahraničí si v průzkumech agentury Reuters a společnosti Ipsos udržuje před Trumpem náskok čtyř až pěti procentních bodů po dobu čtyř týdnů. Nic na tom nezměnila ani jejich první společná televizní debata, kterou podle v pátek zveřejněného průzkumu vyhrála někdejší první dáma. Že Trumpa v duelu porazila, uvedlo 56 procent dotázaných.

V průzkumu, který zahrnoval i kandidáty dalších stran, by pro Clintonovou hlasovalo 42 procent, pro Trumpa 38 procent, pro kandidáta libertariánů Garyho Johnsona sedm procent a pro kandidátku Strany zelených Jill Steinovou tři procenta respondentů.

Trump měl skutečně problémy s mikrofonem

Stížnost Donalda Trumpa na vadný mikrofon, který měl k dispozici během první debaty se svou soupeřkou Hillary Clintonovou, nebralo mnoho lidí vážně. Nyní se ale ukázalo, že byla oprávněná. Trumpův mikrofon měl problémy, napsala v pátek na svých stránkách komise dohlížející na průběh prezidentských duelů.

„Co se týče první debaty, vyskytly se problémy s ozvučením Donalda Trumpa, které ovlivnily hlasitost v debatním sále,“ oznámila bez dalších detailů nezisková organizace Komise pro prezidentské debaty (CPD).

Trump si po pondělní debatě s Clintonovou stěžoval, že dostal špatný mikrofon, u něhož byla hlasitost mnohem nižší než u jeho soupeřky. „Zajímalo by mě, jestli to bylo úmyslně,“ řekl. Zároveň prohlásil, že nechce věřit na konspirační teorie.

„Když si někdo stěžuje na mikrofon, neměl dobrou noc,“ reagovala Clintonová.

ČTK
  • 4Diskuse