27. listopadu 2016 12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Clintonová podpořila přepočet hlasů ve Wisconsinu. Podraz, reagoval Trump

Kandidáti na prezidenta USA: Hillary Clintonová a Donald Trump při druhé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidáti na prezidenta USA: Hillary Clintonová a Donald Trump při druhé... | foto: Reuters

PRAHA Hillary Clintonová a Jill Steinová, neúspěšné kandidátky na úřad prezidenta USA, žádají o přepočítání hlasů ve státě Wisconsin. Steinová již dříve ohlásila, že přepočítá hlasy ve všech státech, kde neprošla lhůta na spočítání. Prezident Trump její jednání označil za podraz.

V sobotu oznámila kandidátka na prezidenta za Green party, že bude požadovat přepočítání hlasů ve státě Wisconsin. K její aktivitě se následně přidala i Hillary Clintonová. Steinová bude možná požadovat ověření hlasů i v dalších státech Pensylvánii a Michiganu. Volební komise ve státě Wisconsin již v pátek schválila přepočítání všech volebních lístků.

„Naším cílem je zajistit, že volby proběhly férově pro všechny strany,“ řekl Marc Elias, vedoucí kampaně Hillary Clintonové. Dále se vyjádřil, že ačkoliv jejich týmy přezkoumávaly volební výsledky, nenarazily na žádné nabourání systému. Když už se však Steinová rozhodla volby ve Wisconsinu přezkoumat, přidají se.

Donald Trump na Twitteru jejich snahu sarkasticky komentoval. „Když si Demokraté nesprávně mysleli, že vyhrají, požádali, aby výsledky voleb byly přijaté. Už to tak není!“

27.listopadu 2016 v 04:59, příspěvek archivován: 27.listopadu 2016 v 09:31

The Democrats, when they incorrectly thought they were going to win, asked that the election night tabulation be accepted. Not so anymore!

Ohledně rozhodnutí Jill Steinové přezkoumat volby, byl Trump daleko ostejší. Označil to za podraz, který má za cíl jen zaplnit pokladnu strany. Podle Trumpa žádají zoufalí demokraté společně se zelenými o nemožný přepočet.

27.listopadu 2016 v 01:31, příspěvek archivován: 27.listopadu 2016 v 09:41

The Green Party scam to fill up their coffers by asking for impossible recounts is now being joined by the badly defeated & demoralized Dems

„Pokud bude Steinová pokračovat tak, jak slibovala a bude požadovat přepočítání hlasů i v Pensylvánii a Michaganu, budeme mít stejný přístup i k těmto státům,“ napsal Elias na server Medium.

Clintonová podle dosavadních údajů v absolutních číslech dostala v prezidentských volbách o dva miliony hlasů více než její republikánský soupeř. Trump se však stal vítězem, protože shromáždil potřebný počet hlasů sboru volitelů, o kterých se v jednotlivých amerických státech rozhodovalo. Sbor těchto 538 volitelů potvrdí nového amerického prezidenta ve funkci na začátku ledna.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
METROLOG - KALIBRACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč