Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Clintonová se udržela v boji o Bílý dům

Svět

  7:49
CONCORD/NEW YORK - V mimořádně vyrovnaném souboji porazila v prezidentských primárkách ve státě New Hampshire demokratka Hillary Clintonová svého rivala a vítěze z Iowy Baracka Obamu. V republikánském táboře zvítězil John McCain. Pro oba je vítězství důležitým úspěchem necelý měsíc před takzvaným superúterým, kdy se budou konat nominační volby ve více než dvaceti státech USA.

Hillary Clintonová těsně porazila Baracka Obamu. foto: ČTK

Navzdory průzkumům je zřejmé, že Clintonová porazila s 39 procenty hlasů černošského senátora za Illinois Obamu, jehož podpořilo 37 procent voličů. Jako třetí mezi demokraty skončil se 17 procenty bývalý senátor John Edwards. Obama i Edwards v prohlášeních po volbách uvedli, že i nadále pokračují ve volební kampani.

V republikánském táboře se za McCainem, který získal 37 procent hlasů, umístil s pětiprocentní ztrátou bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney. Třetí místo s 11 procenty patří bývalému arkansaskému guvernérovi a baptistickému pastorovi Miku Huckabeemu. Také Romney a Huckabee oznámili, že o nominaci budou usilovat i nadále. Bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani, jehož Huckabee v minulých dnech sesadil z dlouhodobé pozice favorita republikánských preferencí, získal v New Hampshiru devět procent hlasů a čtvrtou příčku.

New Hampshire, malý stát s 1,3 milionu obyvatel na severovýchodě USA, je prvním, který pořádá klasické stranické primárky, z nichž vzejdou oficiální kandidáti na prezidenta. Nominační proces začal ale už shromážděními v Iowě, na nichž ovšem hlasovali především straničtí aktivisté. Primárky v New Hampshiru mívají pro další průběh nominačního procesu mimořádný význam, protože jsou prvním testem mezi skutečnými voliči. Odměnou vítězům je zvýšená popularita na začátku volebního procesu, větší pozornost médií i ochota sponzorů, kterou v dalších nominačních kolech zpravidla s úspěchem zúročí. Výběr stranických kandidátů bude pokračovat příští úterý primárkami v Michiganu. Před superúterým 5. února se uskuteční ještě volby v Nevadě, Jižní Karolíně, na Floridě a v Mainu.

Pro newyorskou senátorku Clintonovou, která v Bílém domě strávila osm let jako manželka tehdejšího prezidenta Billa Clintona a nyní aspiruje na to, stát se první Američankou v prezidentském křesle, je úspěch v New Hampshiru jistým zadostiučiněním. Minulý čtvrtek jí totiž voliči při stranických shromážděních v Iowě přisoudili třetí místo a také průzkumy těsně před volbami v New Hampshiru ukazovaly na vysokou převahu jejího největšího rivala Obamy.

"Dejme nyní společně Americe takový návrat, jaký New Hampshire právě dal mně," obrátila se Clintonová na voliče v televizí přenášeném projevu, v němž poděkovala newhampshirským demokratům za podporu. Ještě před tím, než média vyhlásila své odhady, Obama uznal vítězství své soupeřky a lidi v sále přiměl k potlesku na její počest. Zároveň vyzval Američany různého věku, barvy pleti, sociálního postavení a politického smýšlení ke spolupráci v zájmu změny politického směřování USA. Právě slovo změna je hlavním Obamovým heslem, díky němuž získává podporu zejména mladých a politicky nevyhraněných voličů.

Jednasedmdesátiletý arizonský senátor John McCain, veterán z Vietnamu, který podporuje válku v Iráku a zastává umírněnější přístup k nezákonným přistěhovalcům, dokázal zvítězit i přes to, že jeho kampaň ještě před několika měsíci čelila nedostatku peněz a vážným personálním problémům. V New Hampshiru zopakoval svůj úspěch z roku 2000, kdy v primárkách porazil pozdějšího prezidenta George Bushe, ale v dalším nominačním souboji mu podlehl.

Mitt Romney po neúspěchu minulý čtvrtek v Iowě a po vítězství v nepříliš významných republikánských volbách v sobotu ve Wyomingu vkládal do New Hampshiru mimořádné naděje, kterým ovšem předvolební průzkumy neodpovídaly. Těsně po volbách zopakoval své výhrady vůči současné Bushově administrativě a varoval před tím, aby republikáni vyslali do voleb člověka, který je těsně spjatý s nynější washingtonskou politikou, čímž opět nepřímo napadl svého rivala McCaina.

Autoři: ,