10. října 2016 6:51, aktualizováno  8:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poslal bych vás za mříže, útočil Trump na Clintonovou. ‚Nevkusná debata‘ Američany pohoršila

Často si skákali do řeči. Hillary Clintonová a Donald Trump ve druhé televizní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Často si skákali do řeči. Hillary Clintonová a Donald Trump ve druhé televizní... | foto: Reuters

ST. LOUIS/PRAHA Nepolevující nepřátelství. Osobní útoky. Obviňování ze lži. Druhá televizní debata mezi demokratkou Hillary Clintonovou a republikánem Donaldem Trumpem byla podle médií "jednou z nejméně vkusných v amerických dějinách“. Trump Clintonové vyhrožoval vězením a útočil na jejího manžela Billa Clintona.

Clintonová podle očekávání hned v úvodu kritizovala miliardáře Trumpa za jeho chování k ženám. On odpověděl obviněním jejího manžela ze sexuálních útoků. Rovněž prohlásil, že by jeho soupeřka měla být odsouzena k trestu vězení za to, že ve funkci ministryně zahraničí využívala soukromý e-mail k pracovním účelům.

„Pokud budu zvolen prezidentem, jmenuji zvláštního prokurátora k vyšetření Clintonové v této otázce,“ řekl Trump.

Clintonová zopakovala, že používání osobního e-mailu v úřadu byla chyba. Zdůraznila nicméně, že neexistují důkazy, že by to vedlo k úniku tajných informací z ministerstva. Trump obvinil Clintonovou ze lži a řekl, že vymazala přes 30 tisíc e-mailů, které měly být předány k přezkoumání vyšetřovatelům.

Sanders se upsal ďáblu, útočil Trump na Clintonovou

Trumpova pohrůžka vězením, adresovaná v debatě Clintonové, Američany pohoršila. Trump navíc také prohlásil, že vermontský senátor Bernie Sanders, poražený protikandidát Clintonové v primárkách, který později její kandidaturu podpořil, se „upsal ďáblu“.

Trumpovu pohrůžku vězením, kam prý uvrhne Clintonovou kvůli její aféře se soukromým mailovým serverem, označila agentura AP za „bezprecedentní porušení amerických politických zvyklostí“. Slova republikánského kandidáta podle AP vyvolala široké odsouzení mezi demokraty a republikány, kteří chování Donalda Trumpa označili za „neamerické“. „V USA nehrozíme politickým oponentům vězením, ale Donald Trump se tak chová. Slibuje, že zneužije sílu svého úřadu,“ napsal na twitteru bývalý americký ministr spravedlnosti Eric Holder.

Americké akciové trhy na debatu prakticky nereagovaly, což podle médií svědčí o tom, že Wall Street dál považuje Clintonovou za favoritku prezidentských voleb. List The New York Times v komentáři napsal, že oba kandidáti nebyli během diskuse očividně ve své kůži. Debata se nesla v duchu nepolevujícího nepřátelství, přičemž Trump byl podle názoru listu ve slovních přestřelkách jistější. Diskuse v St. Louis byla „jednou z nejméně vkusných v amerických dějinách,“ soudí deník.

S označením Clintonové za vítězku možná nesouhlasí množství republikánů a určitě ne Trumpův tým, avšak The Washington Post nebo Los Angeles Times se nezdráhaly ocenit její výkon v debatě, která se uskutečnila v noci z neděle na pondělí středoevropského času na půdě Washingtonovy univerzity v St. Louis. Že demokratka zvítězila, si myslí i diváci CNN. 57 procent z nich se v anketě vyslovilo pro ni, jen 34 pro realitního magnáta.

Naopak The Wall Street Journal ocenil Trumpa, že se mu vedlo lépe než poprvé, protože byl schopen Clintonovou konfrontovat v důležitých oblastech jako je zdravotní péče, zahraniční politika nebo otázka imigrace. Ani tam však jednoznačně netvrdí, že Trump v debatě zvítězil. Naopak ji označuje za remízu. Ta je však v konečném důsledku výhrou spíše pro Clintonovou.

„Trump potřeboval jednoznačně vyhrát, vzhledem k tomu, pod jakým tlakem jeho kampaň v posledních dnech je. To se mu však nejspíše nepovedlo. Často útočil, ale Clintonová se nenechala rozhodit. Stále se usmívala a pouze republikána obviňovala ze lží,“ uvedl analytik newyorského listu Peter Nicholas. Dodal, že remíza kandidátce demokratů bohatě stačí, pro Trumpa však není dobrým výsledkem.

Konfrontační styl

Klíčovým rysem duelu podle většiny americké veřejnosti pak ale bylo to, jak moc se snažili oba kandidáti napadat toho druhého.

Republikán Trump v debatě se svou demokratickou protivnicí Clintonovou většinu času útočil. Odnesl to exprezident Bill Clinton, do nějž se magnát pustil kvůli tomu, jak se choval k ženám. Své protikandidátce pak vyhrožoval, že ji pošle za mříže za to, že používala soukromou mailovou schránku pro potřeby své bývalé funkce ministryně zahraničí.

Ani jedno z toho se však nestalo nejdiskutovanějším tématem druhé debaty prezidentských kandidátů. Nebyla jím ani videonahrávka, na které Trump vulgárně uráží ženy. Pro americkou veřejnost a média nejvíce diskutovaným tématem byl způsob, jakým se Trump postavil proti názoru svého viceprezidentského kandidáta Mikea Pence v otázce syrské války.

Mike Pence v minulém týdnu v debatě s viceprezidentským kandidátem Clintonové Timem Kainem prohlásil, že by podpořil americkou intervenci v Sýrii. Podobný názor v posledním duelu pronesla i Clintonová, proti čemuž se Trump ohradil. Na upozornění, že jeho nesouhlas je i v rozporu s Penceovým stanoviskem, pouze řekl: „Nemluvili jsme spolu a nesouhlasím s ním.“ Upozornil poté, že dokud Asad, Rusko a Írán bojují proti Islámskému státu, je to dobře, a obvinil Clintonovou, že ani neví, kdo jsou v Sýrii rebelové. Má podle něj jen silné řeči, ale nikdy nic pořádného nevykonala.

Ani přes zřejmý spor, který v zahraniční politice mezi Trumpem a Pencem začíná vylézat na povrch, se viceprezidentský kandidát nenechal rozhodit a svého partnera podpořil a na sociálních sítích dokonce označil za vítěze debaty.

Druhým nejtřaskavějším tématem byla Trumpova věta, že z postu prezidenta pověří speciálního vyšetřovatele, aby prověřil, jak Clintonová používala svoji e-mailovou schránku. Vracel se tak znovu k tomu, jak unikly demokratčiny e-mailové konverzace z doby, kdy byla ministryní zahraničí Baracka Obamy. „Poslal bych vás za mříže,“ šokoval americkou veřejnost a média realitní magnát.

Sexuální obtěžování? Já jen kecal, Clinton konal

Podle předpokladů přišla hned na úvod debaty řeč na videonahrávku z roku 2005, na níž se Trump chlubí, že ho ženy nechávají, aby je líbal a osahával, protože je slavný. Republikánský kandidát ale odmítl, že by takové věci prováděl bez svolení těchto žen. Zdůraznil zároveň, že na své výroky z nahrávky není hrdý, ale považuje je jen za neškodné řeči.

Hillary Clintonová poslouchá dotaz z publika během druhé televizní debaty...
Donald Trump si podává ruce s Hillary Clintonovou. Druhá předvolební debata je...

„Jsou to jen řeči, ale on skutečně konal,“ obvinil Trump v protiútoku exprezidenta Billa Clintona, manžela demokratické kandidátky, z toho, že ženy sexuálně obtěžoval a některé měl přímo znásilnit. Na podporu svých argumentů přivedl do hlediště čtveřici zneužitých žen.

Clintonová na obvinění reagovala tím, že Trump pouze chce odvést pozornost od toho, že se k němu obrací zády členové republikánské strany. Podle dopisovatele Guardianu Bena Jacobse se to projevilo i na účasti již zvolených republikánů přímo na debatě. Měli se tam objevit pouze dva.

Oba kandidáti si navzájem také často skákali do řeči, ačkoliv se je v tomto moderátoři Anderson Cooper a Martha Raddatzová snažili korigovat. Trumpovi se však jejich snaha nelíbila. Označil je dokonce za zaujaté. „Je to jako tři proti jednomu,“ prohlásil na účet zkušených novinářů.

Debata začala v chladném ovzduší, na začátku si kandidáti ani nepodali ruce. Trump v průběhu diskuze označil Clintonovou nejen za lhářku, ale také za ďábla a tvrdil, že „chová v srdci obrovskou nenávist“. Svou soupeřku rovněž často přerušoval. Clintonová zase prohlásila, že téměř nic z toho, co Trump říká, není pravda.

Až úplný závěr debaty přinesl smířlivější tón, když se jeden z diváků zeptal, co na sobě oba uchazeči navzájem respektují. Clintonová prohlásila, že respektuje Trumpovy děti, což její soupeř ocenil jako „velmi hezký kompliment“. Trump zase vyzdvihl, že Clintonová je bojovnice, ačkoli on nesouhlasí s většinou toho, za co ona bojuje. „Bojuje tvrdě a nevzdává se, což považuji za velmi dobrou vlastnost,“ řekl. Na závěr devadesátiminutové debaty si oba kandidáti přeci jen potřásli rukama.

Jakub Fajnor, ČTK
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.