13. února 2019 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec snu o zdi. Trump podepíše smlouvu o hranicích s Mexikem, tvrdí lidé z jeho okolí

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

Washington  Americký prezident Donald Trump hodlá potvrdit dohodu o ochraně hranic, kterou dojednali demokraté a republikáni v Kongresu. Ve středu 13. února to oznámila televize CNN s odvoláním na osoby, které s prezidentem hovořily. Trump se podle nich chce vyhnout další krizi kolem financování vlády, jejímž zablokováním hrozil.

Prezident dlouhodobě žádá, aby mu zákonodárci schválili uvolnění 5,7 miliardy dolarů (130 miliard Kč) na stavbu betonové zdi nebo ocelového plotu na jižní hranici s Mexikem. Před loňskými Vánocemi zablokoval financování části federální vlády, aby si souhlas Kongresu vynutil. Přestože nakonec ustoupil a peníze pro ministerstva a vládní agentury po 35 dnech uvolnil i bez požadovaných financí, vyhlásil další ultimátum s požadavkem na dohodu do tohoto pátku.

Republikánští a demokratičtí zastupitelé v noci na úterý dospěli k dohodě, která částečně požadavkům prezidenta ustupuje, nicméně slib na uvolnění 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi neobsahuje. Trump v první reakci prohlásil, že s návrhem není spokojen, protože mu dává na ostrahu hranic jen 1,4 miliardy dolarů. „Nemohu říci, že jsem nadšený,“ řekl novinářům v Bílém domě. Připustil, že dohodu může vetovat, novou rozpočtovou krizi vlády ale vyloučil.

Podle CNN se Trump nakonec rozhodl smlouvu dojednanou republikány a demokraty podepsat. O návrhu příslušného zákona, který ale dosud neexistuje v písemné podobě, by podle některých médií mohla Sněmovna reprezentantů hlasovat už ve středu. Pak by se měl k dohodě vyslovit Senát a procedura skončí podpisem prezidenta. Ultimátum, kterým původně Trump hrozil, vyprší v pátek o půlnoci místního času (v sobotu nad ránem SEČ).

Agentura Reuters ve středu varovala, že schválení dohody není v žádné z komor Kongresu ani zdaleka jisté. Zleva na návrh útočí radikální křídlo demokratů, zprava konzervativní republikáni. Sám Trump na twitteru napsal, že zeď postaví i bez kongresových peněz. „Bez ohledu na peníze na zeď stavba průběžně pokračuje!“ uvedl prezident. CNN nevylučuje, že pokud návrh Kongresem neprojde, Bílý dům si peníze může opatřit buď exekutivním příkazem prezidenta, nebo vyhlášením stavu nouze.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz