Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co dál s Fukušimou? Tokio chce demontovat všechny tamní reaktory

Svět

  11:30
TOKIO - Japonský premiér Šinzó Abe ve čtvrtek nařídil demontáž reaktorů 5 a 6 v poškozené jaderné elektrárně Fukušima. Informovala o tom agentura Reuters. O likvidaci zbývajících čtyř reaktorů bylo rozhodnuto již před časem. Abe také žádá, aby provozovatel elektrárny nejpozději do konce března příštího roku vyřešil problém s únikem radioaktivní vody ve Fukušimě.

Jaderná elektrárna Fukušima na snímku z 11. března 2013. foto: Reuters

Premiér Abe ve čtvrtek navštívil eletrárnu, kterou v březnu 2011 poničilo mohutné zemětřesení a tsunami. Tehdy se ve Fukušimě roztavila jádra tří reaktorů. Od neštěstí, které bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986, se zařízení potýká s problémy.

Návštěva Abeho v elektrárně je vnímána jako snaha japonské vlády ukázat odhodlání řešit fukušimskou krizi, kterou v poslední době zhoršily úniky radioaktivní vody. Předseda japonské vlády řekl provozovateli elektrárny, společnosti TEPCO, aby problém s únikem vody vyřešila do konce března 2014.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér při čtvrteční prohlídce elektrárny firmě TEPCO rovněž nařídil, aby přistoupila k demontáži dvou reaktorů, které byly při katastrofě poškozeny jen mírně a zatím zůstávaly mimo provoz.

O likvidaci ostatních čtyř vážně poškozených reaktorů, včetně tří, v nichž se roztavilo jádro a unikla z nich do okolí radioaktivita, bylo rozhodnuto už dříve. Japonský tisk před časem odhadl, že realizace tohoto záměru potrvá tři desítky let a bude stát kolem 12 miliard dolarů (asi 228 miliard Kč).

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat