Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Co chci? Aby Evropa fungovala

Evropa

  9:36
Vůdce irského „ne“ Lisabonské smlouvě podnikatel Declan Ganley mluví v rozhovoru pro LN o nové celoevropské politické straně, nezodpovědných bruselských elitách, průměrných politicích, nové evropské renesanci a o tom, v čem se neshoduje s Václavem Klausem.

Podnikatel Declan Ganley foto:  František Vlček, Lidové noviny

* LN Jaká byla vaše účast v politice před referendem?
Téměř žádná. Jsem podnikatel a jako asi hodně lidem mi politika připadá neinspirující a zatížená průměrností.

* LN Dnes vašim kritikům vadí zakázky v USA, vy jste ovšem začínal s podnikáním v Rusku. Jaké to bylo?
Tam jsem zažil první podnikatelský úspěch. Začal jsem v Lotyšsku 1991, když se osamostatnili. Exportovali jsme dříví. Byla to obchodní příležitost, ale taky jsem navázal lidské vztahy s lidmi, kteří zažili komunismus na vlastní kůži. Tehdy jsem si uvědomil, jak nikomu nezodpovědná vláda ničí ducha společnosti a duše lidí. Tam jsem se naučil opravdu nenávidět svévolné vládnutí. Tam se to jmenovalo komunismus, ale můžete to přejmenovat na jakýkoli jiný -ismus, je to pořád ten samý šmejd. Musíme se předtím mít na pozoru a musíme dbát na to, aby demokratická zodpovědnost zůstávala ústřední hodnotou Evropské unie. Nejsem euroskeptik. Netoužím být členem nepatrné skupiny, která má pravdu, ale bude vždy menšinou. Ale znepokojuje mě, když vidím nikomu nezodpovědné elity v Bruselu, jak znásilňují ideu evropské civilizace pro své cíle.

* LN Jeden německý politik řekl bezprostředně po irském referendu, že Irům se dařilo v EU velmi dobře, takže by měli vyjádřit svůj vděk schválením Lisabonské smlouvy. Co si o tom myslíte?
Měl pravdu ve všem kromě toho, že máme vyjádřit svou vděčnost hlasováním pro. My jsme vyjádřili svou vděčnost, a to hlasováním proti, protože bereme své evropské občanství vážně. Byli jsme si vědomi, že nikdo jiný neměl možnost se vyjádřit v referendu, jen my. Evropská demokracie byla vtlačena do Thermopylské soutěsky a my jsme se postavili přesile a odrazili jsme ji.

* LN Je vaše hnutí Libertas nyní vyšetřováno Evropským parlamentem?
Daniela Cohna-Bendita miluju (europoslanec, který obvinil Libertas, že je financována Pentagonem a CIA - pozn. red.). Narodil jsem se v době, kdy Cohn-Bendit zapaloval v Paříži auta na ulicích. Když někdo takový vyzývá, aby nás vyšetřovali, jsem si jistý, že děláme něco správně. Chci, abychom takové lidi iritovali. Ale abych odpověděl: k vyšetřování zaprvé nemají žádné pravomoci a zadruhé není co vyšetřovat. Je to ta nejšílenější konspirační teorie hned po té, že útoky z 11. září zorganizovaly CIA a Mossad. Je to hodné Kremlu v roce 1953.

* LN Na čem zakládáte naději, že vaše sdružení Libertas může mít úspěch jako celoevropská politická strana?
K volbám do Evropského parlamentu moc lidí nechodí, ve většině zemí je to pod třicet procent. Proč? Protože nevědí, o co tam jde. Jaká byla témata v minulých volbách? Nepamatujete si to, protože tam žádná témata, která by stála za zapamatování, nebyla. My dostaneme k volbám část lidí, kteří k nim dosud nechodili, protože přijdou volit proti antidemokratickým rysům Lisabonské smlouvy a pro návrh ústavy, který nebude mít víc než dvacet pět stran.

* LN Takže strana bude mít takovouto úzkou, jednorázovou agendu?
Nyní to tak musí být, to musí být velmi jednoduchá kampaň, abyste mohli nastolit situaci referenda. Jednu věc vím, jako že se jmenuju Ganley: kdyby měla kterákoli členská země referendum s debatou, jako jsme měli v Irsku o Lisabonu, zvítězilo by ne. Loni v prosinci mělo Ne v Irsku podporu osmnáct procent - a zvítězilo. Protože lidi pochopili, že otázka nezní, zda jsou proti Evropě, nebo proti ní, ale jakou Evropu chtějí, nebo přinejmenším my jsme to tak postavili. Takže máme všichni šanci obrátit situaci proti elitám v Bruselu: když nedopřáli referendum oni nám, Evropanům, dopřejeme ho my jim.

* LN Jakou trvalejší agendu by po případném prvním úspěchu Libertas měla?
Lidé věděli, že hlasováním pro Libertas posílají do Bruselu skutečné reformátory, stranu oddanou skutečné demokracii a demokratické zodpovědnosti. Chtěli bychom vrátit Evropu zpátky občanům. Nečerpat energii ze zákulisních schůzek elit za zavřenými dveřmi, ale od národů Evropy. Evropa musí být důvěryhodná. Můžeme mít společnou zahraniční politiku, jen když bude důvěryhodná. Zatím když Evropa řekne, že je třeba na světové scéně něco udělat, tak se tomu lidi za zavřenými dveřmi smějí.

* LN Ano, silnější, ale jaká by ta politika byla?
Právě proto musíte vědět, že vaši lidé respektují a prosazují evropské hodnoty. To není žádný sociální experiment na hraní pro neotrockisty v Bruselu, kteří už jednou ztroskotali, když padla berlínská zeď. Ať si nemyslí, že mohou zase experimentovat s národy Evropy.

* LN Nejsou zde ale skutečné rozdíly v názorech? Například ne všichni Němci jsou neotrockisté, ale přesto tam má podporu specifický postoj k Rusku.
Počet neotrockistů v Německu pravděpodobně nepřesahuje stovky. Bohužel je z nich teď několik v Evropském parlamentu. My nejsme levice, nejsme pravice, jsme obyčejní slušní lidé. A co chtějí obyčejní slušní demokraté? Chtějí demokracii, zodpovědnost, transparentnost, prosperitu. Chtějí příliš mnoho? Myslím, že ne.

* LN Mluvil jste o panevropské straně s lidmi z ODS?
Mluvíme s každým - s lidmi na levém středu, na pravém středu, po celé Evropě. Když o naší agendě začnete mluvit kdekoli v Evropě, tak obyčejní slušní lidé, které byste pozvali domů na oběd, s tím budou souhlasit. Protože většina lidí chce dát Evropě šanci. A to je dobře. Já jsem proevropský. Chci, aby Evropská unie fungovala. Netoužím po tom, abychom zase měli války a podobně. Ale musíme si dát pozor na lidi, kteří slibují větší efektivitu rozhodování, ale musíte kvůli ní obětovat trochu svých demokratických práv.

* LN Říkáte, že si vážíte prezidenta Klause, že se povznesl nad prostřednost současné bruselské politiky. Vy ovšem zároveň říkáte, že jste proevropský, že věříte „v evropský projekt, v absolutní nezbytnost jeho úspěchu“. Neumím si představit Václava Klause, jak vyslovuje tyto věty.
Ne, to máte asi pravdu. To, že ho respektuji, neznamená, že musím souhlasit se vším, co říká. Teď budu spekulovat - lidé jako Klaus mají upřímné obavy z Evropy do té míry, že Brusel absolutně ztratil jejich důvěru. Opírá se to u nich o celoživotní zkušenost s tím, co dokáže nikomu nezodpovědná vláda, jaká je lidská schopnost páchat nespravedlnost a že se nikdy úplně neztratí. Já k tomu přistupuji z jiné perspektivy - možná proto, že jsem mladší a nezažil jsem útlak nedemokratické vlády. Žil jsem natolik svobodně, že můžu být tak naivní nebo idealistický, že věřím, že něco, co se jiným zdá nedosažitelné, může být dosažitelné. Nejsem ochoten na Evropu rezignovat, protože nejsem dost chytrý na to, abych věděl, co je alternativa a jak by fungovala. Jsem otcem čtyř dětí a mám starosti o jejich budoucnost. Staletý vývoj evropské civilizace, od počátků v Aténách, v římské republice či v době Karla Velikého až dodnes přinesl plody, které stojí o třídu výš než všechno ostatní. Dnes je politicky nekorektní to říkat, ale mně je to jedno. Myslím, že naše civilizace stojí za to, abychom ji prosazovali a hájili. Věřím, že Evropa může vést svět. Věřím, že jsme schopni nové renesance. Lidi jsou ale rozčarovaní z prostřednosti, jaká se projevuje ve vládnutí všude v Evropě. Kde jsou vynikající evropští vůdci? Nicolas Sarkozy? Hahaha!

* LN Nicméně jeho dynamičnost zastiňuje ostatní politiky.
Jak bych to řekl... on je nejjasnější žárovka ve velmi tmavé místnosti.

* LN Pak jsou ovšem výrazní vůdci, s jejichž pojetím Evropy se asi neshodnete. Třeba někdejší předseda Evropské komise Jacques Delors byl nepochybně silná osobnost.
Kdybychom mohli posadit ke stolu Schumana, De Gasperiho a Monneta, byla by Evropa, o jaké mluvím, bližší jejich způsobu uvažování, než ta, v níž dnes jsme. Ne že bych byl federalista - nejsem žádný -ista. Chci jen, aby Evropa fungovala a hlas každého byl slyšen. Jsou na druhé straně dobří lidé, kteří se mnou nesouhlasí? Ano, jsou. Myslím, že učinili nezdravé kompromisy. V ze série evropských smluv - ještě v obou referendech o smlouvě z Nice jsem hlasoval pro - jsme se vzdali trochu suverenity. U těch posledních několika smluv se na to ti dobří lidé dívali a říkali: víme, že to není dokonalé, víme, že tam chybí skutečná demokratická odpovědnost, ale to spravíme později. Tak šel kompromis za kompromisem, až se zrodilo něco, co vůbec neodpovídá našemu počátečnímu záměru. V nikomu nezodpovědných institucích se stane to, že se v nich elitám zalíbí. A když tam přijdete a ozvete se, že byste chtěli nějakou zodpovědnost, řeknou: ale kdepak, vy tomu nerozumíte, my děláme, co je dobré pro Evropu, věřte nám. A když nesouhlasíte a hlasujete proti - jak se to stalo ve Francii, v Holandsku a v Irsku, řeknou vám: s vámi není něco v pořádku, vy burani asi nejste informováni o hodnotě toho, co my děláme. Ale dáme vám ještě jednu šanci odpovědět správně. A v tomto bodě jsem teď. Ti, kdo byli nejdříve jen nezodpovědní, nyní aktivně pracují na tom, aby demokratickou zodpovědnost potlačili.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...