Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
3. listopadu 2019 19:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Co dělal ‚pan Brexit‘ tři roky v Rusku? ptá se stínová ministryně vlády i rozvědky. Zajímá ji i Cummingsova prověrka

Dominic Cummings opouští Downing Street | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominic Cummings opouští Downing Street | foto: Reuters

LONDÝN Britská stínová ministryně zahraničí za Labouristickou stranu Emily Thornberryová se otevřeným dopisem obrátila na vládu i tajné služby. Zajímá ji, proč vysoce postavený poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings, který byl zároveň klíčovou postavou probrexitové kampaně, vycestoval v 90. letech na tři roky do Ruska.

Premiérův „Rasputin,“ jak ho s oblibou média nazývají, v roce 1994 - poté co úspěšně dokončil  studium na Oxfordské univerzitě - odletěl do Ruska, kde podle dostupných informací pracoval na neúspěšném projektu letecké společnosti, která plánovala spojení Samary a Vídně.

Thornberryová zároveň žádá o podrobnosti k bezpečnostní prověrce, kterou tento rozporuplný zastánce brexitu v červenci letošního roku prošel, aby mohl vstoupit do londýnské Downing Street. Podle serveru deníku Guardian ji k tomu vedlo „vážné znepokojení“ nejmenovaného informátora z úředních kruhů - pravdivost informací však není sama schopna ověřit.

Dominic Cummings u Downing Street 10.
Dominic Cummings odchází ze svého domova v Londýně.

„Předpokládám, - pokud Cummings dostal seniorní pozici a tedy i vliv, který mu dává možnost podílet se na vrcholném rozhodování vlády - že musel projít nejvyšším možným stupněm bezpečnostní prověrky, a tak může nahlížet do nejtajnějších materiálů a účastnit se vojenských a bezpečnostních operací.“ uvedla podle Guardianu.

„Nebudeme se vyjadřovat k bezpečnostní prověrce konkrétních osob,“ reagoval reagoval podle serveru kabinet v oficiální výpovědi.

Thornberryová v dopise, který v kopii poslala i šéfovi civilní rozvědky Marku Sedwillovi a šéfům zpravodajských agentur MI5 a MI6, položila i několik konkrétnějších doplňujících otázek, například jaký byl Cummingsův vztah s oxfordskými akademiky a zda projednávali podporu postkomunistické vlády v Rusku, zda byl Cummings v minulosti dotazován na svůj vztah s ruskými politiky a zpravodajskými službami a také jestli s ním probírali vztah s členy kontroverzního uskupení Konzervativní přátelé Ruska, které na britské půdě lobbuje za zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Dusno kolem zprávy o vměšování Ruska

Jedna z kopií dopisu měla podle Guardianu přijít předsedovi parlamentní komise pro tajné služby a bezpečnost Dominiku Grievemu, který v tomto týdnu obvinil premiéra Johnsona ze snahy ututlat zprávu jeho komise o ruském vměšování do britské politiky, včetně referenda o brexitu. A také o údajné roli ruských peněz v chodu vládní Konzervativní strany. Zároveň má obsahovat tvrzení, že Rusko v roce 2016 spustilo rozsáhlou vlivovou operaci na podporu brexitu.

Podle Grieva měl premiér schválit zveřejnění zprávy do čtvrtka a nyní hrozí, že se nedostane na veřejnost před prosincovými sněmovními volbami.

Dominic Cummings býval do roku 2016 důležitou postavou britské zákulisní politiky, nicméně o něm vědělo jen pár lidí. Stál totiž za vítězstvím kampaně Vote Leave v britském referendu o odchodu Velké Británie z EU, čímž si vytvořil tím reputaci téměř mytických rozměrů.

Právě on totiž vymyslel, že kampaň bude založená na znovunabytí nezávislosti a udržení kontroly nad vlastní zemí. Tedy ne jen na otázce migrace, jak navrhovali další poradci. Údajně to měl být podle médií právě on, kdo vymyslel slogan „Take Back Control“ (Převzít kontrolu).

Cummings je údajně je rusofilem a milovníkem ruské literatury. Po neúspěšném podniku v Rusku se Cummings vrhl do byznysu politických kampaní, pracoval například pro lobbistickou skupinu, která blokovala přijetí eura v Británii.

, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...