Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špioni? Policie má jen krátké video, říká právník zadržených Čechů

Svět

  7:00
ATÉNY/PRAHA - Dva Češi, Ivan B. (33) a Martin P. (28), jsou už týden drženi v řeckém vězení. Tamní úřady je viní ze špionáže. Právník české dvojice Panajotis Eleftheriu chce dnes požádat o jejich podmínečné propuštění.

Ostrov Limnos foto: Shutterstock

"Podle řeckého práva by měl být soud nařízen nejpozději do 18 měsíců a do té doby mohou zůstat ve vězení," řekl v rozhovoru pro LN Eleftheriu. Podle něj Češi od začátku trvají na tom, že na Limnosu byli na dovolené, totéž v prohlášení uvedla firma Bohemia Interactive, pro kterou Buchta s Pezlarem pracují jako vývojáři.

Podle původních informací fotili vojenské objekty kvůli chystané hře ArmA 3. To jejich právník popřel.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nepřijeli tam fotit prostředí pro hru. Na to se používá moderní technologie, která zaručuje lepší kvalitu. Pro hru byly použity snímky z Google Earth, satelitu a dalších veřejně dostupných zdrojů," říká Eleftheriu.

"Obviněni ze špionáže byli proto, že podle vyšetřovatelů u sebe měli materiály, které mohou ohrozit národní bezpečnost Řecka. Předmětem zájmu je jen jedno krátké video," říká Eleftheriu a dodává, že letiště a vojenské budovy se nachází  v blízkosti veřejných komunikací. "Kdokoli, kdo projíždí kolem, vidí, co se děje uvnitř základny," uvedl.

Exkluzivní rozhovor s advokátem zadržených Čechů si přečtěte v pondělních Lidových novinách. 

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...