2. července 2017 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Co se pokouší ukrývat?‘ Trump kritizuje státy za nesdělení dat o voličích

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump na své oblíbené sociální síti twitter kritizoval rostoucí počet států USA, které odmítají poskytnout citlivé údaje o voličích. Ty po nich žádá prezidentem vytvořená komise pro poctivost voleb, která prověřuje registraci voličů a hlasovací proces během federálních voleb, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.

„Řada států odmítá vydat informace vynikajícímu panelu pro záležitosti voličských podvodů,“ napsal v sobotu Trump na twitteru. „Co se pokouší ukrývat?“ dodal.

Komise, kterou založil Trump jako svůj poradní orgán v květnu, tento týden vyzvala představitele jednotlivých států USA, aby poskytli své návrhy ke zlepšení poctivosti hlasování. Komise zároveň žádá údaje o voličích včetně jejich jmen, adres, dat narození, posledních čtyř čísel sociálního pojištění, politické příslušnosti či voličské minulosti.

Více než dvacítka států, mimo jiné Kalifornie, New York či Virginie, odmítla část, případně všechny požadované informace komisi předložit s tím, že to porušuje soukromí občanů.

Trump vyhrál loňské prezidentské volby díku většímu počtu volitelů, než získala jeho demokratická protikandidátka Hillary Clintonová. Prostý součet odevzdaných hlasů ale vyzněl ve prospěch Clintonové téměř třímilionovým rozdílem. Trump opakovaně prohlašuje, že by i v součtu odevzdaných hlasů zvítězil, pokud by ilegálně nehlasovaly miliony lidí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!