Diskuse k článku

Co vybuchlo na ropných tankerech? Trump má jasno, ale americké obvinění Íránu zatím stojí na vodě

Zasáhly tankery v Ománském zálivu magnetické miny? Podle americké administrativy ano. Ministr zahraničí Mike Pompeo již z útoku obvinil Írán. Pro ověření americké teorie však chybí důkazy a zpochybňují ji jak odborníci, tak i samotní námořníci z tankerů. Evropská unie požaduje důkladné prošetření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 15.6.2019 11:14

v Ománském zálivu vzplály dva tankery, jejich posádky zachránilaíránská plavidla... nejprve se mluvilo o torpédech, pak v příběhu převážily magnetické miny, ale ani ty nijak nevysvětlují, proč přinejmenším jeden z tankerů hoří na palubě a nikoli někde u čáry ponoru... ministr zahraničí USA rychle obvinil Írán, byť tak učinil netradičně... obvykle se Bílý dům v podobných situacích totiž odvolává na „hodnocení zpravodajských služeb“, nyní se ale Pompeo opřel jen o „hodnocení vlády“, čili o to, co si rychle řekli s ostatními v kanclu... za „důkaz“ má posloužit zrnité videododané Pentagonem, na němž mají prý Íránci odstraňovat z poškozeného tankeru nevybuchlou minu... logika obvinění Íránu drží linii, kterou Pompeo s Boltonem a dalšími jestřáby nastolili už při nedávných „sabotážích“ tankerů v Perském zálivu, u nichž není ani jisté, zda se vůbec staly, nyní Pompeo přidal akce, které spáchali jemenští rebelové, zmínil nejasný raketový útok v Bagdádu... Írán (rovněž podle očekávání) jakoukoli odpovědnos

R. Gramblička 15.6.2019 11:15

není bez zajímavosti, že jeden z tankerů patří japonské společnosti a vzplál právě v době, kdy v Teheránu vyjednával japonský premiér Šinzo Abe, v roli prostředníka mezi USA a Íránem... po jednáních s prezidentem Róháním konstatoval, že byl ujištěn, že Teherán nechce jaderné zbraně a nemá v úmyslu je ani začít produkovat... nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Chameneí stanovisko v zásadě zopakoval, nicméně dodal, že Írán – na základě letitých zkušeností -- nemá důvod Americe jakkoli důvěřovat, a proto je Abeho mise sice sympatická, ale v jádru zbytečná... není bez zajímavosti, že Pompeo ve svém prohlášení o „íránské vině“ tvrdil, že Chameneí Abeho odmítl přijmout, což je, cudně řečeno, nepravda, neboť Chameneí „jen“ po japonském premiérovi odmítl poslat Trumpovi jakýkoli vzkaz... podle Pompea je ale „íránský útok na japonskou loď“ v době návštěvy japonského premiéra „urážkou Japonska“... aneb tolik k americké péči o Japonsko...

J. Křivan 15.6.2019 12:00

Problém je i v tom, že na palubě byli jako svědci ruští námořníci. Ti údajně mluví o tom jak se k lodi přibližovali dva objekty které lze považovat za torpéda.

J. Denemark 15.6.2019 12:51

Rusáci toho nažvaní.)

M. Henrik 15.6.2019 13:09

To je argument. Blbý je, že Američani toho nažvaní taky dost.

R. Vašíček 21.6.2019 17:13

Nejvíc toho nažvaní Denemarci.

P. Novák 15.6.2019 3:09

Propagandistická media zatajují, že Iránci přispěchali jako první na pomoc a zachránili posádky obou napadených lodí. Obě napadené lodě dopravovaly náklady pro Japonsko. V té době byl na přátelské návštěvě Iránu japonský premiér. Věříte , že by se Irán dopustil v době jednání takovéto provokace? Mě naopak přijde pravděpodobnější, že se někdo pokusil jednání narušit. I rychlost s jakou Američani obvinili Irán je podezřelá. A když se do toho zapojila pobočka západních tajných a propagandistických služeb Belingcat, pak pochyby ještě narůstají.

D. Martin 15.6.2019 9:28

Kremrole kvičí,vše je v pohodě:)

Iránci tak urputně ,,zachraňují,, posádku že je hlavně zajímá trup tankeru a manipulují s něčím...

Irán si bude zahrávat tak dlouho až dostane po tlamě.Žádná škoda.Třeba ho Rusko podpoří vrakem jménem Kuzněcov:)

J. Křivan 15.6.2019 9:42

Pane Martine a posádku do íránského přístavu dopravili Američané?

B. Hamal 15.6.2019 0:50

Bezradnost politiky kolabujícího impéria už přesahuje všechny meze. Proč fabrikují sněšná falešná obvinění Íránu když vědí, že si nemohou další jistou válečnou blamáž dovolit? Nedokážou skousnout postupnou ztrátu pozice světového hegemona a ohrožují tím celý svět.

J. Křivan 14.6.2019 23:36

Když už i na LN mají pochybnosti, tak se něco děje. Německé ministerstvo zahraničí dokonce zpochybnilo americké důkazy jako nevěrohodné.

P. Horák 14.6.2019 22:15

akze situace pred tim nez US prinesli mir a demokracii. velbloudari se sami dohodli na tom kdo jim vladne, lidi byli spokojeny a v libyi se meli nejlip na kolonialismem znicenem kontinentu.

P. Horák 14.6.2019 22:16

bcas si zadal velmi mlade divky, ale vetsinou se spokojil s tim co prumerny sentor v US, stetky (dokazano mnohokrat). pak se rozhodli v US, ze uz je nemaj radi, ilegalne je popravili, rozdrbali celej stredni vychod i severni afriku.

P. Horák 14.6.2019 22:16

hodne je nastvalo,, ze kadaffi chtel jednotnou menu pro afriku, to uz bylo moc, to banky nemohly unest.

I. Teren 14.6.2019 22:42

Don’t drink and drive )

P. Horák 14.6.2019 22:02

no tak treti svetova bude. ve ctvrty budem bojovat klacky. jako ten trump je debil, jako fakt moc, to neni mozny.

V. Loula 14.6.2019 20:32

Chybí mi tady jedna podstatná věc: Na videu je vidět iránský člun plující po boku toho tankeru a posádka člunu tam něco kutí. Čili bych očekával vysvětlení Iránu, to tam ten člun dělal, případně předložení věci, kterou z boku tankeru odstranoval.

Tím není samozřejmě řečeno, že viníkem je Irán, pouze by toto měl vysvětlit.

M. Vaněk 14.6.2019 19:33

Všichni se shodují, že "útok" ( jak to slovo už nesnáším) provedli jedině "profesionálové se státní organizací". Proboha, může mi někdo vysvětlit, kolik profesionality vyžaduje něco připlácnout ze člunu na bok lodi ?

A pokud to byly rakety, jak tvrdí Japonci - proč Američané lžou ?

P. Horák 14.6.2019 22:04

podle amiku, ma iran rakety stredniho doletu s jadernou hlavici. a pak se ztrapnujou s nejakejma magnetickejma minama z WW2? :)

M. Vaněk 14.6.2019 19:23

Americká a britská překotná obvinění bez důkazů i logiky - dokazují nejen, že nejsou moudrými demokratickými strážci míru a nepřáteli agrese, ale že jsou naopak horlivými agresory a válečnými propagátory a lháři.

R. Zahler 14.6.2019 19:23

Provokace jako vrata. Kdo provokuje, to ať si každý domyslí podle svého. Kdo tam jde komu po krku, to ví snad všichni ! A kdo by sakra rád "uzavřel" tuto oblast, to ví snad také všichni... ,-)

S. Vor 14.6.2019 19:17

magnetické miny,které vyskočí z vody nad čarou ponoru o tom jsem nikdy neslyšel.:-)

P. Horák 14.6.2019 22:05

model lumik. od Zemana, to je jasny :)

I. Teren 14.6.2019 19:14

Na predvolebnych zhromazdeniach zvykol vyrevuvat o skonceni starych vojen a nezacinani novych. Well, mnohi de_Bili mu uverili. S novou vojnou na druhe volebne obdobie moze zabudnut.

P. Horák 14.6.2019 22:07

ty voe, tolik valek co zacali amici ve jmene demokracie a miru, na to , na to, nemam co rict.

P. Horák 14.6.2019 22:10

takze situace pred tim nez US prinesli mir a demokracii. velbloudari se sami dohodli na tom kdo jim vladne, lidi byli spokojeny a v libyi se meli nejlip na kolonialismem znicenem kontinentu. obcas si zadal velmi mlade divky, ale vetsinou se spokojil s tim co prumerny sentor v US, stetky (dokazano mnohokrat). pak se rozhodli v US, ze uz je nemaj radi, ilegalne je popravili, rozdrbali celej stredni vychod i severni afriku. hodne je nastvalo,, ze kadaffi chtel jednotnou menu pro afriku, to uz bylo moc, to banky nemohly unest.

H. Stroganof 14.6.2019 19:08

Je mozne udelat tak zavazne obvineni bez 100% dukazu? Je, pokud už předem víte, co chcete říct. Čímž nejenomže jsou “dukazy” znehodnoceny, ale také vzniká podezření, že amíci tu loď napadli samy, aby měli důvod intervenovat vůči Iranu. A tomu bych osobně věřil i více (bohužel).. stejně jako se jadrové zbraně v Iráku nikdy nenašli.. atd.:/

Nechte ten mírumilovný lid na pokoji.. on na nikoho neutočí a ani nesponzoruje teroristy.. chce si jen žít svím svobodnym životem bez McDonaldu

M. Vaněk 14.6.2019 18:49

Americká a britská propaganda doufala, že po lžích s MH17 a Salisbury jim bude svět žrát z ruky jakékoliv pohádky. Nyní to už ale omrzelo i hloupější většinu.

M. Hájek 14.6.2019 19:23

Dobře že vzpomínáte MH 17. Nedávno odmítl malajsijský ministr vyšetřovací zprávu a řekl, že je zpolitizovaná. Nakonec to praskne.

M. Vaněk 14.6.2019 19:27

přesně tak - zprávy vyšetřovacích komisí pod americkou nadvládou vypadají jako abstraktní pohádky o říších zlaa jejich padoušských plánech. tedy jako mekonkrétní plácaniny, které předkládají Služby americkému prezidentovi.


Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Tyson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...