Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Co vybuchlo na ropných tankerech? Trump má jasno, ale americké obvinění Íránu zatím stojí na vodě

Svět

  17:04
TEHERÁN/WASHINGTON/PRAHA - Zasáhly tankery v Ománském zálivu magnetické miny? Podle americké administrativy ano. Ministr zahraničí Mike Pompeo již z útoku obvinil Írán. Pro ověření americké teorie však chybí důkazy a zpochybňují ji jak odborníci, tak i samotní námořníci z tankerů. Evropská unie požaduje důkladné prošetření.

Jeden z tankerů vlastní podle dostupných informací norská firma Frontline, druhý japonská společnost Kunihanna Sangjo. foto: Reuters

Krize kolem útoků na dva ropné tankery nedaleko Hormuzského průlivu eskaluje. Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že průliv nebude po čtvrtečním incidentu uzavřen, ale v rozhovoru s televizní stanicí Fox News již obvinil Írán a na dotaz, jak plánuje zabránit v budoucnu podobným incidentům, odpověděl pouze: „Uvidíme.“

Ropné tankery v Ománském zálivu se zřejmě staly terčem útoku

Stále však není jasné, jak čtvrteční útoky proběhly ani kdo za nimi stojí. Poškození napadených lodí je mnohem rozsáhlejší než u útoků, které se odehrály přesně před měsícem.

Plavidla, která se stala terčem útoku, byla identifikována jako tanker MT Front Altair vlastněný norskou firmou Frontline, a tanker Kokuka Courageous patřící japonské společnosti Kunihanna Sangjo. 

Jeden z napadených tankerů v Ománském zálivu.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Administrativa Spojených států měla i přes nedostatek důkazů od počátku jasno. Ministr zahraničí Mike Pompeo i poradce pro národní bezpečnost John Bolton uvedli, že za útoky stojí Írán, a jejich slova následně potvrdil i prezident Trump. Na podporu americké verze zveřejnila v pátek armáda letecké záběry, které údajně dokazují íránskou vinu.

Na záběrech je podle USA vidět, jak íránské Revoluční gardy odstraňují z boku japonské lodi předmět - údajně minu. 

„Loď IRGC třídy Gashti se přiblížila k tankeru Kokuka Courageous a bylo zpozorováno a nahráno odebrání nevybouchlé miny z Kokuka Courageous,“ tvrdí v záznamech americké námořnictvo, podle něhož bylo video pořízeno v 16 hodin místního času - tedy za denního světla. 

Reportéři investigativní organizace Bellingcat již z veřejně dostupných zdrojů potvrdili, že jde skutečně o snímky daných plavidel a dokázali ověřit, že na záběrech americké armády je skutečně vidět loď používaná íránskými Revolučními gardami.

14.června 2019 v 11:39, příspěvek archivován: 14.června 2019 v 14:41

VIDEO: Along with the US Centcom statement the following video was published, claiming to show a IRGC Gashti Class patrol boat removing a unexploded limpet mine from the Kokuka Courageous https://t.co/tfN0KGx2Xz https://t.co/4Gxu9xUlu9

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Along with the US Centcom statement the following video was published, claiming to show a IRGC Gashti Class patrol boat removing a unexploded limpet mine from the Kokuka Courageous https://t.co/tfN0KGx2Xz https://t.co/4Gxu9xUlu9

Na druhou stranu ale Bellingcat upozorňuje, že video neukazuje, kdo předmět na loď umístil, ale pouze kdo jej odebíral. Íránci sice mohli v noci zamířit k hořící lodi, aby předmět odebrali, důvodem akce však mohla být snaha daný objekt získat a následně podrobit analýze. Navíc ani nelze potvrdit, zda šlo skutečně o minu.

Byly použity miny?

USA již ve čtvrtek během zveřejnění dvou snímků lodi Koukuka Courageous uvedly, že objektem na boku lodi je mina. S tím však nesouhlasí odborníci.

Američané zveřejnili snímek lodi Kokuka Courageous. Šipky ukazují místa zásahu.

„Rozhodně si nemyslíme, že by byly použity v mezinárodních obchodních vodách vodní miny. Navíc je velice nepravděpodobné, že by plovoucí mina zasáhla z boku plavidlo plující kupředu,“ komentovali již teorii využití min odborníci z Tanker Trackers, kteří dlouhodobě a podrobně sledují pohyby tankerů na světových mořích a oceánech. Útok minou navíc vyvrací i samotní námořníci, kteří se na lodi plavili.

Teorii popírají i námořníci

„Posádka nám řekla, že viděla, jak cosi letí směrem k lodi. Pak nastala exploze, která v plavidle vytvořila díru. Později spatřili někteří členové posádky druhou střelu,“ prohlásil v pátek na tiskové konferenci Jutaka Katada - šéf japonské společnosti Kokuka Sangyo, která plavidlo vlastní.

Jutaka Katada - šéf japonské společnosti Kokuka Sangyo.

„Nemyslím si, že by šlo o časovanou bombu, nebo jakýkoliv předmět přichycený na bok lodi,“ dodal.

Teherán svou roli ve čtvrtečním poškození ropných tankerů odmítl a označil americké tvrzení za součást protiíránské kampaně. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf jej nazval „sabotážní diplomacií“ bez jakéhokoli důkazu. Íránské zastoupení při OSN předtím uvedlo, že Írán je připraven „hrát aktivní a konstruktivní roli při zajišťování bezpečnosti strategických, mořských cest, stejně jako rozvíjet mír, stabilitu a bezpečnost v regionu“.

Evropská unie v pátek v souvislosti se čtvrtečními útoky na dvojici tankerů v Ománském zálivu vyzvala k maximální zdrženlivosti, aby se předešlo dalšímu vyhrocení situace. Německá vláda považuje incident za výjimečně znepokojivý a žádá jeho prošetření, napsala agentura AP.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!