Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Co poradil Trumpovi odcházející Obama? Soukromý dopis, který dojal nového prezidenta

Prezident Obama za sebou naposledy zavřel dveře Oválné pracovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Obama za sebou naposledy zavřel dveře Oválné pracovny. | foto: Evan Vucci/AP

WASHINGTON/PRAHA Dvacátého ledna 2017 složil Donald Trump inaugurační slib a stal se novým prezidentem Spojených států amerických. V ten den se také stěhoval do Bílého domu, kde na něj v Oválné pracovně čekal tradiční dopis od jeho předchůdce Baracka Obamy. Trump pak lístek několikrát ukazoval a prohlašoval, že z jeho obsahu byl dojatý. Nikdy ale neprozradil, co přesně je v něm napsáno. Americká televizní stanice CNN se nyní dostala k jeho obsahu.

„Bylo to od něj opravdu velmi pěkné a my jej budeme opatrovat. A ani novinářům neřekneme, co v tomto dopise je,“ řekl v jednom z projevů tehdy nově zvolený prezident Donald Trump. V ten moment držel nad hlavou bílou obálku, kterou následně zastrčil do saka. V ní se ukrýval ručně psaný dopis, který mu zanechal jeho předchůdce a častý cíl Trumpovy kritiky během předvolební kampaně, Barack Obama.

Po několika měsících od tohoto prohlášení ale 275 slov, které Obama ručně napsal, přeci jen proniklo na veřejnost. Ačkoli, jak upozorňuje server CNN, to nebyl sám Trump, kdo dopis zveřejnil. Ukazoval jej ale mnohým návštěvám, které se za ním do Oválné pracovny přišly podívat. A právě jedna z těchto návštěv prý poskytla CNN jeho obsah.

Plné znění dopisu

Vážený pane prezidente,

Blahopřeji vám k pozoruhodnému úspěchu. Své naděje ve vás vložily miliony lidí a všichni z nás, bez ohledu na politickou stranu, věří, že během vašeho funkčního období poroste prosperita i bezpečí.

Tato pozice je jedinečná, neexistuje v ní recept na úspěch, a proto nevím, zda pro vás bude jakákoliv má rada zvlášť užitečná. Přesto si vám dovoluji nabídnout několik svých dojmů z posledních osmi let.

Za prvé, oba jsme byli různými způsoby požehnáni velkou dávkou štěstí. Nemá ho každý člověk. Je na nás, abychom udělali vše pro to, abychom každému dítěti a rodině, kteří jsou ochotni pracovat, usnadnili cestu k úspěchu.

Za druhé, je nezbytné, aby měla Amerika v tomto světě vůdčí roli. Je na nás, abychom skrze činy a dobrý příklad udržovali mezinárodní řád, který se od konce studené války nepřetržitě rozšiřuje a na němž závisí naše bohatství a bezpečnost.

Za třetí, tento úřad jsme obsadili jen na určitou dobu. To z nás dělá strážce demokratických institucí a tradic - jako je vláda zákona, dělba moci, ochrana rovnosti a občanských práv -, pro něž naši předchůdci bojovali a krváceli. Bez ohledu na tlaky každodenní politiky je na nás, abychom zanechali tyto nástroje naší demokracie přinejmenším tak silné, jako byly v době našeho nástupu.

A nakonec, udělejte si ve víru událostí a odpovědností čas na své přátele a svou rodinu. Přenesou vás přes nevyhnutelná období beznaděje.

Vydáváte se na velké dobrodružství a s Michelle přejeme vám a Melanii jen to nejlepší. Vězte, že jsme připraveni poskytnout vám pomoc všude, kde to bude v našich silách.

Hodně štěstí a sbohem,

BO

Obama v dopise nejprve poblahopřál svému nástupci a následně se mu snažil poskytnout cenné rady. Jak ale sám dodal, v tomto úřadu neexistuje nějaký určitý recept na úspěch. Oba s Trumpem ale byli požehnáni velkou dávkou štěstí, a proto by měli udělat vše proto, aby usnadnili všem lidem cestu k úspěchu. Obama také připomněl, že stejně jako on, bude také Trump pouze dočasným obyvatelem Bílého domu.

„To z nás dělá strážce demokratických institucí a tradic - jako je vláda zákona, dělba moci, ochrana rovnosti a občanských práv -, pro něž naši předchůdci bojovali a krváceli. Bez ohledu na tlaky každodenní politiky je na nás, abychom zanechali tyto nástroje naší demokracie přinejmenším tak silné, jako byly v době našeho nástupu,“ napsal Obama.

Zřejmě věděl, kam těmito slovy míří. Trump byl totiž v uplynulých měsících opakovaně kritizován politiky i médii, že ve svých dlouhých projevech proti federálním soudcům a generálnímu prokurátorovi porušuje právní řád. Jeho slovní útoky na Kongres dále vedly k obvinění, že nebere v úvahu ústavně zakotvené oddělení moci.

Tradice vlastnoručních dopisů

Minimálně na začátku byl ale, dle svých slov, Trump za lístek velmi rád. Už v den slavnostního otevření dopisu se za něj také snažil Obamovi poděkovat. Vděčnost mu chtěl tehdy vyjádřit po telefonu, avšak jeho předchůdce byl právě s rodinou na cestách a nemohl prý hovor přijmout.

Písemným dopisem, který zanechal 44. prezident Spojených států svému nástupci, pokračuje dlouhá tradice stanovená minulými prezidenty. Sám Obama dostal rukopis od George W. Bushe. Ten mu poskytl radu do nejistých dnů. „Bude mnoho únavných okamžiků. Vaši kritici budou zuřit. Vaši ‚přátelé‘ vás zklamou,“ napsal Bush. „Ale budete mít všemohoucího Boha, aby vás utěšil, rodinu, která vás miluje, a zemi, která se o vás opírá, včetně mě.“

Sám George W. Bush pak v den své inaugurace dostal písemné poselství od svého předchůdce, Billa Clintona, a ten zase přebíral dopis od George Bushe staršího.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Piráti a Starostové zoufale útočí na volební zákon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Piráti a Starostové zoufale útočí na volební zákon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Piráti a Starostové zoufale útočí na volební zákon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!