Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legální marihuana? Policie v Coloradu se bouří

Svět

  10:10
DENVER - Pět měsíců poté, co se Colorado stalo prvním americkým státem, který umožnil rekreační prodej marihuany, dál zuří bitva o legalizaci této drogy. Policisté v Coloradu a sousedních státech, lékaři z pohotovosti i oponenti legalizace čím dál tím častěji vyzdvihují sérii nedávných problémů, aby tak odradili další státy flirtující s myšlenkou uvolnění zákonů o marihuaně, napsal list The New York Times.

Marihuana (ilustrační fotografie). foto: Shutterstock

Připomínají případ muže z Denveru, který jen několik hodin poté, co si koupil balíček marihuanových bonbónů Karma Kandy z jednoho z nových coloradských obchodů prodávajících marihuanu, začal blouznit o konci světa, pak vytáhl z rodinného sejfu revolver a zabil svou ženu. Někteří lékaři uvádějí, že léčí zvýšený počet dětí i dospělých, kteří onemocněli po silné dávce jedlé marihuany. A šerifové v sousedních státech si stěžují, že k nim z Colorada míří zdrogovaní řidiči.

"Myslím, že z kteréhokoli hlediska není zkušenost Colorada dobrá, pokud nejste zapojeni do obchodu s marihuanou," řekl Kevin A. Sabet, výkonný ředitel skupiny Smart Approaches to Marijuana, která se staví proti legalizaci. "Viděli jsme narušené životy. Viděli jsme smrt přímo spojenou s legalizací marihuany. Viděli jsme marihuanu pronikající přes hranice Colorada. A viděli jsme, jak se marihuana dostává do rukou dětem," dodal.

Kritika bez opory statistik

Navzdory podobným historkám ale existuje zatím jen málo údajů, na nichž by se dalo stavět. Kvůli časovému zpoždění řady zdravotních statistik může trvat roky, než budou známy případné dopady legální marihuany v podobě užívání drog teenagery, vyloučení ze školy či počtu smrtelných dopravních nehod.

Teprve letos v lednu například coloradská dopravní policie začala sledovat počet lidí, kterým byl zadržen řidičský průkaz, protože řídili pod vlivem narkotik. Od té doby řízení pod vlivem marihuany představuje asi 1,5 procenta všech případů řidičů, kteří se do záznamů policie dostali za řízení pod vlivem alkoholu nebo drog.

ČTĚTE TAKÉ:

Stoupenci legalizace argumentují, že kritici záměrně vyzobávají výjimečné případy, aby očernili mladý průmysl, který pod přísným dohledem utěšeně vzkvétá. Valná většina státních zdravotních a rekreačních prodejen marihuany dodržuje přísná státní pravidla, uvádějí. Tyto obchody už prodaly marihuanu statisícům zákazníků bez jakéhokoli incidentu; průmysl zatím na daních a poplatcích vynesl 12,6 milionu dolarů, byť zisky zatím nesplňují některé počáteční odhady.

Stoupenci marihuany také uvádějí, že počet násilných trestných činů v Denveru, kde sídlí většina coloradských prodejců trávy, je letos zatím nižší než v uplynulých letech. Počet loupeží od ledna do dubna klesl o 4,8 procenta v porovnání se stejným obdobím roku 2013 a napadení klesla o 3,7 procenta. Celkově zločinnost v Denveru poklesla asi o deset procent, i když není možné říct, jestli v tomto poklesu sehrály roli změny v marihuanových zákonech.

"Všechny velké instituce tvrdily, že to bude příšerné a povede to k násilí a krvi na ulicích," řekl Brian Vicente, jeden z autorů Dodatku číslo 64, jímž byla marihuana v Coloradu legalizována. "Nic z toho se nestalo. Nebesa se nezhroutila." Tento spor se vede s vervou, protože obě strany se shodují v tom, že úspěch či selhání regulace marihuany bude utvářet vnímání legalizace voliči ve státech zvažujících přijetí obdobných kroků.

Opatrný souhlas

Poté, co v roce 2012 státy Colorado a Washington, kde má rekreační prodej marihuany začít letos v létě, odhlasovaly tuto změnu, dali jí opatrný souhlas i činitelé ministerstva spravedlnosti. Varovali ale, že zasáhnou, pokud by marihuana rozdmýchávala násilí, prodej nelegálních drog, proudila ven přes hranice státu či se dostávala do rukou dětí.

Počet případů trestného držení marihuany v roce 2013 klesl o 65 procent. Ovšem policie a hasiči v celém Coloradu hlásí prudký nárůst domácích explozí, jak se lidé snaží nad butanovými hořáky vařit hašiš.

Většina z nejpalčivějších problémů s legální marihuanou vyvstává z marihuanových bonbónů, čokolády a dalších, překvapivě silných jedlých sladkostí. V dubnu například žák čtvrté třídy prodával na hřišti marihuanu, kterou ukradl své babičce. Další den jeden z jeho spolužáků na oplátku přinesl marihuanové pamlsky, které ukradl také své babičce.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat