5. listopadu 2007 20:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cosa Nostra dostala zásah

Údajný šéf mafie Cosa Nostra Salvatore Lo Piccolo při zatýkání policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Údajný šéf mafie Cosa Nostra Salvatore Lo Piccolo při zatýkání policií. | foto: ČTK

ŘÍM Policie uštědřila další velkou ránu sicilské mafii Cosa Nostra. Zatčeni byli čtyři přední mafiánští vůdci včetně Salvatore Lo Piccola, který je údajně šéfem obávané organizace teprve rok.

Salvatore Lo Piccolo se prý stal nástupcem loni zatčeného nejvyššího šéfa sicilské mafie Bernarda Provenzana. Čtveřice byla dopadena na schůzce asi 15 kilometrů západně od Palerma. Mezi zadrženými je i dvaatřicetiletý Salvatorův syn Sandro Lo Piccolo, který se již sedm let rovněž ukrývá. Všichni zatčení figurují na policejním seznamu 30 nejhledanějších osob v Itálii. Oba Lo Piccolové byli v nepřítomnosti odsouzeni k doživotnímu trestu.

Pětašedesátiletý Salvatore Lo Piccolo, mezi mafiány známý jako Baron, se vyhýbal spravedlnosti více než dvacet let. K Baronovu dopadení vedly informace, které vyšetřovatelé získali od dalšího mafiána z jeho nejbližšího okolí zadrženého v srpnu.

Ministr vnitra Giuliano Amato označil dopadení Barona za důkaz, že stát je schopen opakovaně zasadit vedení sicilské mafie tvrdé údery. "Žádná organizace nemůže dlouhodobě přežít, pokud je soustavně připravována o své vedení," zdůraznil. Premiér Romano Prodi ocenil dopadení mafiánů jako úspěch státu a všech čestných lidí.

Podnikatelé s vražednými úklady

Prezident regionální sicilské vlády Salvatore Cuffaro je přesvědčen, že dnešní dopadení Lo Piccola zasadilo mafii smrtelnou ránu.
Lo Piccolo byl zadržen v den, kdy si Sicílie připomněla výročí obětí, jež připravila o život mafie. Mezi tyto oběti patří i dva vyšetřující soudci, Giovanni Falcone a Paolo Borsellino, kteří zahynuli v roce 1992 při pumových útocích nastražených mafií.

Baron začal před lety svou mafiánskou kariéru jako tělesný strážce
tehdejšího bosse a na vrchol organizace se vypracoval loni, když nahradil zatčeného "bosse bossů" Provenzana, zvaného Traktor. Podle poznatků policie si musel Provenzanovo křeslo vybojovat v souboji s dalším nesmlouvavým uchazečem Matteem Messinou Denarem. Na útěku byl Baron od roku 1983.

Sicilská mafie známá jako Cosa Nostra se v uplynulých desetiletích změnila na mimořádně dobře fungující podnikatelskou síť, která se zaměřuje především na kšeftování s drogami, vydírání a kontrolu veřejných zakázek - vraždění se ale nevzdala. Výrazně se podílí na ziscích pocházejících z kriminální činnosti, podle úředních odhadů se celkový roční obrat mafiánských syndikátů v Itálii pohybuje kolem 90 miliard eur, což je sedm procent hrubého národního produktu země.

Lidovky.cz, ČTK