Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Epidemiologický klastr v centrále WHO. Zdravotnická organizace má 65 nakažených zaměstnanců

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala ve své ženevské centrále u zaměstnanců od začátku pandemie 65 případů nákazy koronavirem. Mezi pěti lidmi v areálu se dokonce vir šířil, takže šlo o takzvaný .epidemiologický klastr Uvádí to interní e-mail získaný agenturou Associated Press (AP).

„Jak je mi známo, vyšetřovaný klastr je prvním důkazem možného přenosu v rámci WHO,“ řekl v pondělí novinářům Michael Ryan, šéf programu naléhavých případů zdravotnické nouze. E-mail podle AP uvádí, že přibližně polovina z 65 dosud zaznamenaných infekcí se projevila u lidí, kteří pracovali z domova. Zbytek případů se pak vyskytl u personálu v prostorách ústředí.

Čtyři nakažení přitom pracovali ve stejném týmu a jeden další s nimi měl kontakt. To by mohlo naznačovat, že mohly být porušeny základní postupy pro kontrolu infekce a sociální distancování, myslí si Raul Thomas, který řídí obchodní operace ve WHO. 

„Stále provádíme epidemiologické vyšetřování. Existují možné způsoby, jak se mohli infikovat i mimo areál,“ uvedla Maria Van Kerkhove, americká epidemioložka, která je šéfkou praktických záležitostí spojených s reakcí WHO na covid.

Podle e-mailu došlo za posledních osm týdnů k 49 případům z celkových 65. Švýcarsko a zejména Ženeva, kde WHO sídlí, patří mezi místa, která pandemie v poslední době silně zasáhla. Kvůli kontaktu s blíže nespecifikovanými nakaženými osobami byl ostatně do pondělí 16. listopadu v karanténě i šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Oznámil to počátkem měsíce na Twitteru.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...