Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Covidpasy všude kromě hospod. Británie při uvolňování spoléhá i na masovou dostupnost testů

Boris Johnson na návštěvě jednoho z očkovacích center v Británii. foto: AP Photo

Aktualizováno
LONDÝN/PRAHA - Ještě před dvěma týdny se spekulovalo o tom, že se britští návštěvníci hospod v budoucnu budou muset prokazovat „covidpasem“ neboli vakcinačním certifikátem. Jako obvykle se ale poslední verze od prvotního nápadu premiéra Borise Johnsona značně liší. Certifikáty ano, avšak nikoli do hospod. Vyplynulo to z pondělního tiskového brífinku, na němž s novináři hovořil sám britský premiér.
  19:34aktualizováno  20:03

Bezpečný návrat hromadných akcí? Británie otestuje několik opatření, fanouškům mohou otevřít velké akce

Potvrzení podle něj bude moci obdržet každý Brit, který byl buďto očkován, nebo prodělal onemocnění covid-19, či má u sebe negativní test. Takovýto dokument mu poslouží k návštěvě zábavního podniku, sportovního utkání či k obyčejné cestě do práce. Prokazování má probíhat pomocí telefonní aplikace britské zdravotní služby (NHS).

Jako zatěžkávací zkouška nového systému bylo vytipováno devět velkých akcí v horizontu měsíce a půl. Již příští pátek má otevřít první noční klub v Británii – proslulý Hot Water Comedy Club v Liverpoolu. Vpuštěny budou tři stovky diváků.

Očkování proti koronaviru v britském Manchesteru.
Britský premiér Johnson na návštěvě jednoho z očkovacích center.

Zatěžkávací zkouška na fotbale

Hned dva dny nato se britští fanoušci poprvé vrátí na fotbalové stadiony, přesněji jeden určený stadion v londýnském Wembley, kde se uskuteční semifinále anglického poháru a zhlédnout ho budou moci čtyři tisíce diváků.

Británie nechce mixovat při druhém očkování druhy vakcín. Očkovací program ale může zpomalit

Zlatým hřebem tohoto pilotního programu pak má být finále stejné soutěže v polovině května. Zápas mezi vítězi zápasů Chelsea vs. Manchester City a Leicester vs. Southampton bude moci v posvátném chrámu anglického fotbalu sledovat až 21 tisíc fanoušků. Johnson ale naznačil, že pokud nebude tato zatěžkávací zkouška úspěšná, na další otevírání ekonomiky nemusí dojít.

Premiér v pondělí také smetl ze stolu otázku certifikátů v hospodách a ustoupil tak nebývalému tlaku veřejnosti, hospodských i vlastních konzervativních poslanců, kteří s návrhem ostře nesouhlasili.

Zejména posledně jmenovaná skupina už ministerskému předsedovi přidělala nejednu vrásku na čele. Hrozba konzervativní „vzpoury“, jíž padla za oběť Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová, se totiž neustále vznáší ve vzduchu. Dotyčnou skupinu poslanců už přitom Johnson podráždil víc než dost opakovanými lockdowny a přísnými postihy za porušení restrikcí.

Varovným prstem by pro něj mohl být fakt, že proti vakcinačním certifikátům v hospodách se vyjádřily i nejtěžší váhy konzervativních poslanců – například podle šéfa skupiny covidových skeptiků Stevea Bakera šlo o „nebezpečnou past“, jež postihne především Brity z etnických menšin, kteří se odmítají očkovat.

Británie možná ostrouhá. EU podniká kroky k tomu, aby omezila vývoz proticovidových vakcín

Některé britské puby otevřou již příští pondělí, dosud však půjde pouze o podniky se zahrádkou a v omezené kapacitě. Britský premiér v pondělí zdůraznil, že na certifikáty v hospodách nedojde ani v polovině května, kdy otevře zbytek sektoru. Podle hospodských by v případě jejich zavedení mohla být největší komplikací neodpovídající kvalifikace jejich personálu – na rozdíl například od vyhazovačů v klubech nejsou trénováni na odepření vstupu potenciálně agresivnímu pijanovi do zařízení.

Testy dvakrát týdně

Vzhledem k tomu, že očkována byla již téměř polovina britské populace a onemocnění prodělaly více než čtyři miliony lidí, měl by být vakcinační certifikát všeobecně dobře dostupný. Pro ty, kdo dosud neměli možnost se nechat očkovat nebo nemají protilátky, je připraveno nové schéma testování. Od pátku bude mít každý dospělý Angličan nárok na dva rychlotesty týdně.

Podle informací na stránkách britské vlády bylo již včera možné zažádat o dvě sady antigenních testů po sedmi testech. Úřady pak zaslaly testovací soupravy přímo do bydliště žadatele nebo do nejbližší lékárny. Podmínkou bylo, že žadateli musí být alespoň osmnáct let, nemá příznaky koronaviru či že se nemůže nechat otestovat v práci.

Británie za 100 dní naočkovala proti covidu více než 25 milionů lidí, první dávku dostala téměř polovina dospělých

Prostřednictvím testů, které probíhají ze stěru z nosní sliznice (v anglickém prostředí nazývaných testy laterálního toku či LFT), se již v uplynulých týdnech testovali žáci v základních a středních školách. Potřebný výtěr si vzájemně prováděly samotné děti, což bylo v minulosti terčem kritiky: děti, jež se těší na svůj obnovený kontakt s kamarády, prý mají stěží motivaci k tomu, aby si test provedly správně – tj. „do vyhrknutí slz“.

Ve Spojeném království se následně řešila i samotná efektivita LFT testů. Podle nedávné studie nevládního institutu Cochrane totiž nezaznamenají ani 60 procent asymptomatických případů. Hojně diskutované jsou navíc takzvané „falešné“ pozitivní výsledky.