Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

CSU ustoupila kuřákům

Svět

  9:17
MNICHOV/PRAHA - V bavorských „pivních stanech“ se opět může kouřit. Jen deset týdnů poté, co vstoupil v platnost, byl totiž pozměněn tamní protikuřácký zákon. Tato právní norma šla přitom v rámci Německa úplně nejdál – nejen, že vyznavačům nikotinu neumožňovala, aby si zapálili alespoň v oddělených místnostech restaurací. Zapovězeny jim měly zůstat i venkovní pivní slavnosti, jako je například Oktoberfest. To se teď změnilo – ovšem pouze dočasně.

Letos naposledy. Návštěvník mnichovského Oktoberfestu si u piva vychutnává cigaretu. foto: Profimedia

Frakce křesťansko-sociální CSU v zemském sněmu totiž včera schválila návrh bavorské vlády, který do 1. ledna 2009 zmírňuje protikuřácký zákon. Milovníkům modrého dýmu ještě do konce tohoto roku umožňuje, aby se při pivních slavnostech oddávali své libůstce.

 „Teď se v „pivních stanech“ může kouřit – ale jen do podzimních zemských voleb. To je naprostý chaos,“ komentoval změnu zákona šéf opozičních sociálních demokratů v bavorském sněmu Franz Maget.

Jeho kolegyně ze strany Zelených Margerete Bauseová byla ve své kritice ještě ostřejší: „Tímto krokem se vykouřil zbytek důvěryhodnosti bavorské vlády.“ A nesouhlas zazníval před včerejším hlasováním i v samotné frakci CSU: „Se mnou ať nepočítají. Jsem poslancem už 26 let a ještě nikdy jsme tu neměnili zákon po pár týdnech,“ uvedl pro Süddeutsche Zeitung poslanec Max Strehle.

Nejhorší výsledek od roku 1966
 Německý tisk i část CSU – naznačovaly, že přechodné zmírnění protikuřáckého zákona souvisí s debaklem, který křesťanští sociálové utrpěli v nedávných komunálních volbách. Z nich vyšli s nejhorším výsledkem od roku 1966. Získali na bavorské poměry „jen“ 40 procent, což je v porovnání s minulými volbami ztráta ve výši 5,5 procenta.

 Pramalý důvod k radosti měl po volebním klání 2. března také sám bavorský premiér Günther Beckstein. Při volbě starosty jeho domovského Norimberku se CSU propadla na katastrofálních 27 procent. Komunální volby byly přitom první zkouškou nového vůdčího dua v CSU – po odstoupení Edmunda Stoibera totiž loni převzal vedení strany Erwin Huber a do čela vlády se postavil Günther Beckstein.

 Například Frankfurter Allgemeine Zeitung proto soudily, že vedení CSU se změnou protikuřáckého zákona pokusí učinit stranu před podzimními volbami přitažlivou pro kuřáky i nekuřáky.

Šéf mnichovského kabinetu Beckstein ovšem takové vysvětlení rozhodně odmítá. Za změnou zákona podle něj stojí výhradně bezpečnostní důvody. Organizátoři Oktoberfestu totiž na zákaz kouření zatím nejsou připraveni. Hrozilo tak, že by stovky kuřáků oddávajících se své vášni před „pivními stany“ s 10 tisíci návštěvníky mohly zablokovat přístupové cesty.

Stejně tak prý není jisté, jestli by policisté zvládli situaci, kdy by se opilí kuřáci dožadovali práva si zapálit, nebo kdyby naopak militantní nekuřáci začali násilně prosazovat dodržování zákazu kouření. Nynější výjimka však hostinským podle Becksteina umožní, aby před „pivními stany“ vybudovali kuřácké zóny.