Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čtyři Íránci byli v USA obviněni z pokusu unést novinářku žijící v New Yorku. Kritizuje íránský režim a muslimské šátky

Původem íránská novinářka žijící v New Yorku Masih Alinejadová. foto: Wikipedie

NEW YORK - Čtyři Íránci byli obviněni z plánování únosu novinářky žijící v New Yorku, oznámilo podle stanice BBC americké ministerstvo spravedlnosti. Obžaloba neupřesnila, koho se íránští občané snažili unést, autorka a aktivistka Masih Alinejadová, která se narodila v Íránu a žije v newyorském Brooklynu, ale uvedla, že terčem útoku byla ona.
  7:19

Obvinění Íránci také podle zveřejněného prohlášení plánovali vylákání dalších osob žijících v Británii a Kanadě do Íránu. Všechny cíle plánovaných únosů byly kritické k íránskému režimu.

Po smrti vůdce Chameneího bude Írán ‚islámštější‘. Postará se o to nově zvolený ultrakonzervativní prezident Raísí

Plánovači únosu dokonce podle obžaloby nabídli peníze novinářčiným příbuzným v Íránu, aby napomohli vylákání aktivistky do Íránu. To ale rodina odmítla. Obvinění také najali soukromé detektivy, aby špehovali aktivistčino brooklynské bydliště a její rodinu, a sledovali nemovitost pomocí živého přenosu s vysokým rozlišením.

Čtyřiačtyřicetiletá Alinejadová stojí v čele internetového hnutí My Stealthy Freedom, které se zaměřuje na boj proti povinnému nošení muslimských šátků u íránských žen. Listu The New York Times sdělila, že plánovaný útok na ni ukazuje, nakolik se jí íránské úřady bojí. „Jinak by nikoho neposílali, by mě unesli,“ podtrhla.

Únosci byli podle zveřejněného prohlášení ministerstva spravedlnosti představitelé íránských rozvědek. Pomáhala jim žena taktéž původem z Íránu žijící v Kalifornii, která byla zadržena již 1. července. Přestože nečelí obvinění z přímé účasti na plánování únosu, je podezřelá z poskytování finanční pomoci konspirátorům a porušování protiíránských sankcí.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat