Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čtyři Íránci byli v USA obviněni z pokusu unést novinářku žijící v New Yorku. Kritizuje íránský režim a muslimské šátky

Původem íránská novinářka žijící v New Yorku Masih Alinejadová. foto: Wikipedie

NEW YORK - Čtyři Íránci byli obviněni z plánování únosu novinářky žijící v New Yorku, oznámilo podle stanice BBC americké ministerstvo spravedlnosti. Obžaloba neupřesnila, koho se íránští občané snažili unést, autorka a aktivistka Masih Alinejadová, která se narodila v Íránu a žije v newyorském Brooklynu, ale uvedla, že terčem útoku byla ona.
  7:19

Obvinění Íránci také podle zveřejněného prohlášení plánovali vylákání dalších osob žijících v Británii a Kanadě do Íránu. Všechny cíle plánovaných únosů byly kritické k íránskému režimu.

Po smrti vůdce Chameneího bude Írán ‚islámštější‘. Postará se o to nově zvolený ultrakonzervativní prezident Raísí

Plánovači únosu dokonce podle obžaloby nabídli peníze novinářčiným příbuzným v Íránu, aby napomohli vylákání aktivistky do Íránu. To ale rodina odmítla. Obvinění také najali soukromé detektivy, aby špehovali aktivistčino brooklynské bydliště a její rodinu, a sledovali nemovitost pomocí živého přenosu s vysokým rozlišením.

Čtyřiačtyřicetiletá Alinejadová stojí v čele internetového hnutí My Stealthy Freedom, které se zaměřuje na boj proti povinnému nošení muslimských šátků u íránských žen. Listu The New York Times sdělila, že plánovaný útok na ni ukazuje, nakolik se jí íránské úřady bojí. „Jinak by nikoho neposílali, by mě unesli,“ podtrhla.

Únosci byli podle zveřejněného prohlášení ministerstva spravedlnosti představitelé íránských rozvědek. Pomáhala jim žena taktéž původem z Íránu žijící v Kalifornii, která byla zadržena již 1. července. Přestože nečelí obvinění z přímé účasti na plánování únosu, je podezřelá z poskytování finanční pomoci konspirátorům a porušování protiíránských sankcí.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...