11. září 2016 19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čtyřleté dítě jako svědek: Rodiče se předávkovali a chlapec tomu přihlížel

Ve středu 7. září zveřejnila policie v Ohiu fotky dítěte, které muselo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve středu 7. září zveřejnila policie v Ohiu fotky dítěte, které muselo... | foto: Courtesy East Liverpool Police Department

Policie ve státě Ohio zveřejnila fotky páru, který se v autě předávkoval heroinem v přítomnosti čtyřletého chlapce. Padesátnici Rhondu Pasekovou a jejího o tři roky mladšího partnera Jamese Acorda policie obvinila z ohrožování dítěte.

Otec dítěte nejprve řídil pod vlivem drog, poté zastavil u krajnice a ještě chvíli něco nesrozumitelně blábolil, matka už byla dávno mimo. Takto je všechny tři našla silniční kontrola, která zaznamenala podivné auto kličkující mezi pruhy.

Chlapec je nyní v péči sociálních pracovníků

Úřady se fotky rozhodly zveřejnit zejména proto, že se v Ohiu začíná rozmáhat tzv. heroinová epidemie, píše BBC. Policie dále na sociálních sítích oznámila, že cítí povinnost fotky uveřejnit, aby všichni viděli odvrácenou stranu drogové závislosti, kdy jsou do spárů jedu chyceny i děti.

Rodiče v bezvědomí a čtyřletý chlapec zůstal s nimi zavřen v autě. Dítě je nyní...

Rodiče v bezvědomí a čtyřletý chlapec zůstal s nimi zavřen v autě. Dítě je nyní už v péči sociálních pracovníků.

Zároveň doufají, že fotky zapůsobí jako varování pro ostatní. Třeba se někteří drogově závislí zamyslí před tím, než si píchnou další dávku, když budou mít u sebe dítě, a změní své rozhodnutí.

Policista Kevin Thompson uvedl, že mu otec dítěte James Acord na svou obhajobu sdělil, že se snažil odvézt svou partnerku do nemocnice, informuje CNN.

Řidič však téměř ihned ztratil vědomí a Thompson viděl malého chlapce vzadu v autě, také si povšiml, že jeho matka na předním sedadle modrá a zavolal lékařskou pomoc.

Podle soudních dokumentů Acord nevznesl žádné odvolání proti obviněním a ve čtvrtek byl odsouzen 360 dnům vězení, přišel o řidičskou licenci na tři roky a dostal pokutu 475 dolarů.

Morální dilema

Fotky přilákaly velkou pozornost na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku se objevilo více jak 4 000 komentářů. Reakce a názory na počin policie se ale značně lišily, objevily se například i komentáře typu, že fotky lidí po pokusu o sebevraždu, nebo při zdravotních obtížích se také nezveřejňují.

Zastánci pak argumentují tím, že hanba je z historického hlediska dobře osvědčený nástroj, a že tedy na zveřejnění fotek není nic špatného.

Policie byla mimo jiné motivována i celkovou situací, kdy se počet drogově závislých na heroinu stále zvyšuje. Ve městě Akron vzrostl počet obětí na předávkování heroinem za poslední rok na 112.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!