Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtyřletý Andrij má rakovinu. Vyrábí sněhuláky, aby si zachránil život

Svět

  6:00
Byly mu jen tři roky, když nad ním ukrajinští lékaři vyřkli verdikt: akutní leukemie s mizivou šancí na uzdravení. Jenže malý Andrij začal o svůj život bojovat - pustil se do výroby pěnových sněhuláků, jejichž prodej měl zaplatit drahou léčbu u specialistů. Dojal tím tisíce lidí z celého světa, kteří na pomoc smrtelně nemocnému dítěti vybrali 35 tisíc dolarů.

„Prosím o pomoc ty, kteří nejsou lhostejní! Cena Andrijkova života je 35 tisíc dolarů, za léčbu už jsme utratili přibližně 15 tisíc dolarů. Prosíme, kupte si Andrijkem vyrobené sněhuláky a pomozte sesbírat peníze na jeho léčbu. Všemk vám děkujeme za pomoc a podporu.“ (Alena Semilet) foto: Facebook Alena SemiletReprofoto

Loni v zimě si tříletý Andrij postěžoval rodičům na ostrou bolest v uchu. Zánět středního ucha, usoudili lékaři a zduřelé uzliny poblíž chlapečkova oka připsali bakteriím. Letošní jaro je usvědčilo z mýlky. Pravá strana Andrijova obličeje natekla do dvojnásobné velikosti a komplexní krevní testy postavily rodinu před zdrcující diagnózu: akutní lymfoblastická leukemie.

První kolo chemoterapie v nemocnici v rodné Čerkaské oblasti zasadilo zoufalým rodičům další ránu, a když hledali radu u specialistů z dětské nemocnice v Kyjevě, jejich beznaděj se ještě prohloubila. „Poslali jsme jim (Andrijovy) výsledky. Odpověděli, že léčba má do zdárného průběhu daleko a že šance na uzdravení není ani patnáctiprocentní,“ popsal deníku Naša Niva chlapcův otec Anton Semilet.

Známý tehdy manželům Semiletovým doporučil vyhlášené odborníky z východoběloruského Gomelu. Jenže léčba v tamním Národním výzkumném centru pro radiační medicínu vysoce přesahovala finanční možnosti Andrijových rodičů: podle předběžných propočtů se náklady za boj o synův život vyšplhaly na 35 tisíc amerických dolarů. A tak se rodina s malým Andrijem v čele vydala po jediné cestě, která jim zbývala. Požádala svět o pomoc.

Telefon nepřestával zvonit

Nemocné dítě začalo vlastnoručně vyrábět hračky v podobě pěnových sněhuláků a Andrijovi rodiče pak usměvavé postavičky nabídli na síti k charitativnímu prodeji. Efekt sněhové koule, který tím vyvolali, jim vyrazil dech.

Výroba sněhuláků běží i na nemocniční posteli.
Andrij s maminkou Alenou.

Svého prvního sněhuláka prodal Andrij v listopadu. Nato se překotně ohlásili další kupci, a za pouhých několik dnů bylo objednávek na tisíce. „Stačily čtyři dny, a vybrali jsme veškeré potřebné peníze. Objednali si 6000 sněhuláků! Někteří volají a nabízejí jen peníze, že sněhuláka ani nepotřebují. Jiní slibují, že si na něj klidně počkají do roku 2030. Ozvali se nám lidé ze Španělska, Kanady, Francie, USA, Anglie... Čtyři dny a telefon mi nepřestával zvonit, přišlo mi 1700 SMS zpráv,“ popsal dojatý Andrijův otec listu Naša Niva.

A nejen to. Kromě Andrije teď sněhuláky vyrábějí desítky dobrovolníků, kteří nemocnému dítěti pomáhají splnit závazek vůči zákazníkům, uvedla stanice RFE/RL. Vlněnými šálami ozdobené figurky se rodí z rukou dětí i dospělých, jak dokládá Andrijovi věnovaný facebookový účet, jejž spravuje chlapcova matka Alena. Jeho prostřednictvím nejen informuje o novinkách v léčbě, ale také děkuje - všem těm, kteří se do sněhulákové kampaně zapojili.

Zatím se totiž zdá, že jejímu synovi tím zachránili život. Své čtvrté narozeniny už Andrij oslavil v nemocnici v Gomelu, a přestože si na něm léčba vybírá nepříjemnou daň, kompenzuje ji neocenitelnými výsledky. Po šesti měsících od diagnózy je dítě v remisi.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...