Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na kole jezdila po světě pro charitu, Belgičanka přišla o nohy při vyjížďce s rodinou v New Yorku

Svět

  18:08
PRAHA - Na kole ujela stovky mil i v Africe, osudnou se jí stala ale vyjížďka s rodinou na Manhattanu. Belgická cyklistka Marion Van Reethová (54) je jednou z těch, kteří přežili teroristický útok v New Yorku. S rozsáhlým zraněním dolních končetin byla následně převezena do tamní nemocnice. Její nohy ale byly v tak špatném stavu, že musely být amputovány.

Zničená kola na cyklostezce, kam vjel muž s dodávkou. foto: Reuters

Rodinný výlet cyklistky Marion Van Reethové se změnil v tragédii. Mezi těmi, kteří byli po úterním teroristickém útoku na dolním Manhattanu převezeni do nemocnice, byl kromě ní i její manžel, Aristide Melissas (47), a šestnáctiletý syn, Daryl Melissas. Na cyklostezce, kde Uzbek Sayfullo Saipov pick-upem zabil osm lidí, byl přítomný i synovec zraněného páru. „Ten ale utrpěl jen několik škrábanců,“ píše agentura AP:

Teror na Manhattanu: vraždil ‚přátelský řidič Uberu‘ z Uzbekistánu, který slíbil věrnost Islámskému státu

O Van Reethové se hovoří jako o přeživší s nejvážnějším zraněním a zároveň jako osobě, která málem přišla o život kvůli masivnímu traumatu obou dolních končetin. Ostatní přítomní členové rodiny v přímém ohrožení života nebyli. „Její manžel a syn utrpěli poranění hlavy a krku,“ upřesnila AP. Situaci rodiny potvrdil i nejmenovaný belgický vládní činitel. Rodina podle něj požadovala soukromí, což je částečně důvod, proč se informace o ní objevují pomalu. Některé jsou ale k nalezení na sociálních sítích.

Rodina pochází z belgického města Antverp, kde syn Daryl navštěvuje střední školu, otec je výkonným ředitelem společnosti vyrábějící plasty, kterou jeho rodina založila v roce 1948. Van Reethovou uvádějí webové stránky letecké společnosti Brussels Airlines jako svou manažerku marketingové komunikace. Mluvčí společnosti se k dotazům týkající se Van Reethové a její rodiny odmítl vyjadřovat a odkazoval na belgické ministerstvo zahraničí.

Rwanda, Uganda i Gambie

Van Reethová byla mimo jiné i členkou charitativní organizace Bike for Africa. V rámci té se v minulosti účastnila hned třech cyklistických výprav — do Rwandy a Burundské republiky v roce 2011, do Ugandy o tři roky později a loni do Senegalu a Gambie. Před svou poslední cestou Van Reethová na stránky charitativní organizace napsala: „Těším se na nové a motivující výzvy, během kterých poznám místní obyvatele, i na podporu charitativních projektů.“

Lidé nechávají u cyklostezky květiny na památku obětí teroristického činu.
Improvizovaný památník u cyklostezky, kde Sayfullo Saipov zabil 8 lidí.

O osudu rodiny se dozvěděla i belgická asociace pozemního hokeje, která obratem zveřejnila na Facebooku zprávu o tom, že Ariste Melissas dříve hrál za jeden z jejich týmů v Antverpách. „Jménem celé hokejové rodiny chceme v těchto náročných dobách vyjádřit upřímnou podporu celé rodině.“

Ztratil pět přátel

Vážně zraněný byl i Argentinec žijící v Bostonu Martin Marro, který při útoku v New Yorku přišel o pět přátel. Skupina navštívila americké město, aby oslavila 30 let od absolvování střední školy. Ostatní přeživší Argentinci navštívili Marroa ještě v den útoku, aby mu smrt pětice oznámili: „Martin musel znát pravdu. Možná to už předtím tušil, ale teď to ví jistě,“ řekl reportérům argentinský konzul Mateo Estreme. „Pro všechny to bylo velmi emotivní,“ dodal.

Sedmnáctiletý student Noah Salz měl oproti Van Reethové i Morroemu mnohem více štěstí. Nejen, že teroristický útok přežil, dokonce neutrpěl ani žádné zranění. „Slyšel jsem zvuk srážejících se aut, vzápětí na mě přistála autobusová dozorkyně,“ řekl Salz pro WABC-TV.

„Začal jsem brečet. Pak jsem si řekl, že odtamtud musím vypadnout tak rychle, jak jen mohu,“ dodal. Navzdory šoku se Salz do školy vrátil hned druhý den, nechtěl si totiž zkazit dokonalou docházku.

Mohlo by vás zajímat