Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Cyklon v Barmě zabil 22 tisíc lidí

Svět

  19:59
BANGKOK/RANGÚN - Cyklon, který se přehnal Barmou, může být nejničivější pohromou v zemi za poslední dobu. Počet obětí stále stoupá. V jediném městě zanechal živel deset tisíc mrtvých, celkově počet obětí dosáhl už 22 500. Pohřešovaných je 41 tisíc. Závažnost situace ve zničené zemi dokládá i fakt, že barmská vojenská vláda přijala mezinárodní nabídku humanitární pomoci.

Mniši se snaží odklidit spadlé větve ze zatopených částí Rangúnu. foto: MATT DAVIS AFP

Počet lidí, kteří v Barmě nepřežili sobotní úder ničivého cyklonu Nargis, bude pravděpodobně mnohem vyšší, než se dosud uvádělo. Podle nejnovějších informací za sebou zanechala pohroma 22 tisíc mrtvých. Dalších 41 tisíc lidí se pohřešuje.Cyklon zničil i mnoho lodí barmských rybářů.

"V Bogalaji je bilance mrtvých 10.000," uvedla podle Reuters barmská televize. Město se nachází v okolí delty řeky Iravadi, v Iravadské oblasti, která je jedním z nejpostiženějších regionů. Vláda podle šéfa diplomacie zatím stále zjišťuje přesný rozsah škod, zatím nemá informace například o odlehlých vesnicích v Iravadské oblasti. Dosavadní bilance tak zcela jistě není konečná.

V zemi hrozí výskyt malárie
Pokud se dosavadní informace potvrdí, zapíše se bouře Nargis do historie jako nejkatastrofálnější asijský cyklón za posledních více než 15 let. Ničivější byl pouze cyklon, který v roce 1991 zasáhl Bangladéš a zabil na 143.000 lidí.

Podle odborníků OSN na řešení krizových situací cyklon připravil o
přístřeší statisíce lidí, ale jejich počet se může vyšplhat na miliony. Barmské státní sdělovací prostředky oznámily, že živel zničil v iravadské deltě 20.000 domů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala, že v postižených oblastech hrozí kvůli nedostatku pitné vody a ochranných prostředků proti komárům výskyt malárie a průjmových onemocnění. WHO se rovněž obává následků neléčených zranění, která lidé utrpěli během přechodu cyklonu přes Barmu.

Uvozovky dolníUvozovky horníGeorge Bush: Nechte Spojené státy, aby pomohly vám i vašim lidem.

Barmská vojenská vláda v pondělí kvůli vážnosti situace souhlasila, že výjimečně přijme mezinárodní humanitární pomoc prostřednictvím organizací OSN. První zahraniční zásilka by měla do Barmy dorazit dnes ze sousedního Thajska, v krátké době by se přes barmské hranice měla dostat i další pomoc ve formě potravin, vody, léků či provizorních přístřešků.

USA pošlou tři miliony dolarů
Podle mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci (UNOCHA) Elisabeth Byrsové však junta zatím neumožnila vstup humanitárních pracovníků do země. "Vláda zatím přijala pouze hmotnou pomoc. Nyní čekáme na víza pro náš tým pro odstraňování následků katastrof," řekla Byrsová. Americký prezident George Bush dnes také kritizoval barmskou juntu, že zatím neumožnila americkému záchranářskému týmu vstoupit do země. "Jsme připravení vyslat americká plavidla, která by mohla najít těla obětí, zachránit pohřešované a pomoci stabilizovat situaci," řekl Bush. "Naše zpráva pro vojenské vládce (Barmy) je: 'Nechte Spojené státy, aby pomohly vám i vašim lidem'," dodal.

Prezident také uvedl, že jeho vláda je připravená rozšířit nabízenou humanitární pomoc z dosud nabízených 250.000 dolarů. Jeho mluvčí Dana Perinová později upřesnila, že USA chtějí poslat více než tři miliony dolarů (48,5 milionu korun). Zvýšení pomoci nicméně Bush podmínil otevřením Barmy pro americký záchranný tým.

První zahraniční zásilka potravin a léků dnes dorazila do Barmy ze sousedního Thajska, v krátké době by se přes barmské hranice měla dostat i další pomoc ve formě potravin, vody, léků či provizorních přístřešků. Dvě lodi s humanitární pomocí do Barmy vyslala Indie.

První finanční prostředky ve výši 2,5 milionu korun uvolnila na řešení humanitární krize i česká vláda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!