5. ledna 2018 12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tři ‚oka‘ rotující kolem sebe. Cyklonová bomba v USA uzavřela školy i letiště

Cyklonová bomba zasáhla USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklonová bomba zasáhla USA. | foto: NOAA

NEW YORK/PRAHA Krutá zimní bouře zasáhla americké východní pobřeží. Nízké teploty, sníh, silný vítr a záplavy na pobřeží vedly ke zrušení několika tisíc letů a přerušení dodávek elektrické energie pro více než sto tisíc lidí. USA se potýkají s „cyklonovou bombou“.

Nejméně deset lidí již na následky bouře zemřelo. Ledový vítr, který přichází od atlantického pobřeží, dosahuje místy rychlosti až 113 kilometrů za hodinu.

Televizní meteorologové nazývají bouři „cyklonovou bombou“ kvůli neobvykle rychlému poklesu atmosferického tlaku, který vytváří povětrnostní podmínky podobné jako v případě hurikánu. Americký meteorolog Ryan Maue nazval tuto událost „jednou z nejrychleji se šířících netropických bouří v historii“.

Podle pozorovatelů z Národního úřadu pro oceán a atmosféru má „cyklonová bomba“ ve svém centru tři, či více meso-vortexů, míst s nízkou cirkulací vzduchu uvnitř bouře, které se stáčí v jeden velký vzdušný vír. 

04.ledna 2018 v 17:01, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 13:18

VIDEO: Wondering about the shape of the #blizzard? The powerful midlatitude #BombCyclone has several meso-vortices spinning within its center, #GOESEast ABI captured these images of the storm every minute today. #snowday See more #cool GOES imagery here: ht

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Wondering about the shape of the #blizzard? The powerful midlatitude #BombCyclone has several meso-vortices spinning within its center, #GOESEast ABI captured these images of the storm every minute today. #snowday See more #cool GOES imagery here: https://t.co/mbgRYot60A https://t.co/Zzab51uurp

Celé východní pobřeží od Jižní Karolíny po Maine čekají tento víkend kruté mrazy, které by podle meteorologů měly rtuť v teploměrech zahnat až na -40°C. Místy napadlo až 45 centimetrů sněhu.

V Massachusetts a na většině Rhode Islandu přibývá průměrně za hodinu 8 centimetrů sněhu. V New Yorku již přestaly fungovat školy, město se situaci snaží zachránit pluhy a sypači.

Sněhová bouře se žene podél východního pobřeží USA směrem na sever.
Nečekané. Víc než 60 tisíc domácností a podniků v USA se kvůli sněhové bouři...

Záchranáři hlásí nové oběti. Ve Filadelfii řidič auta sjíždějícího z prudkého svahu svůj vůz neubrzdil a auto srazil jedoucí vlak. Řidič stačil z auta utéct, spolujezdci se to ale nepodařilo. K podobné nehodě došlo i v Jižní Karolíně, kde malý nákladní automobil narazil do stromu a jeho řidič zahynul. Severní Karolína zaznamenala na zledovatělých silnicích tři mrtvé.

Společnost Energy Corp, která vlastní jadernou elektrárnu na východě státu Massachusetts, kvůli kalamitě uzavřela její provoz. Bezprostřední příčinou bylo stržení jedné větve dálkového vedení, které elektrárnu napojuje na rozvodnou síť.

Společnost American Airlines ve čtvrtek zrušila 1300 letů a odpoledne místního času oznámila, že do půlnoci žádné její letadlo z letišť v New Yorku neodstartuje. Největší americká letecká společnost zrušila i všechny čtvrteční lety z Bostonu, Hartfordu ve státě Connecticut a z města Providence ve státě Rhode Island.

04.ledna 2018 v 22:41, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 13:23

VIDEO: #GOESEast captured the full path of the #BombCyclone exhibiting a rare and extremely rapid rate of intensification on the East Coast with some of the coldest wind chills of the season and near zero visibility in the snow bands @NWS. #Blizzard2018 Mor

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#GOESEast captured the full path of the #BombCyclone exhibiting a rare and extremely rapid rate of intensification on the East Coast with some of the coldest wind chills of the season and near zero visibility in the snow bands @NWS. #Blizzard2018 More: https://t.co/mbgRYot60A https://t.co/GKlFTaLJBI

Bostonský starosta Marty Walsh vyzval řidiče, aby nevyjížděli, protože části města jsou v důsledku silného větru zatopené. Mnoho aut voda zaskočila a zasahovat musejí záchranáři. Veřejné školy ve městě zůstanou dnes zavřené.

Bez proudu je podle agentury AP na východě Spojených států přes 100 tisíc domácností. Meteorologové varují, že za nynějším přívalem sněhu může přijít další prudký pokles teplot, který by o víkendu mohl být ve 12 městech na atlantickém pobřeží rekordní.

mhMartin Hampejs, ČTK

Najdete na Lidovky.cz