Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ramaphosa byl opět zvolen prezidentem JAR, země se potýká s velkými nerovnostmi

Jihoafrický prezident a předseda Afrického národního kongresu (ANC) Cyril Ramaphosa foto: Profimedia.cz

Cyril Ramaphosa byl v pátek zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na druhé funkční období. Při hlasování v Národním shromáždění získal většinu, uvedla agentura Reuters. Zvolení předcházela dohoda Ramaphosova Afrického národního kongresu (ANC) s největším rivalem Demokratickou aliancí (DA) a dvěma dalšími stranami na vládě národní jednoty.
  7:00

Pro 71letého Ramaphosu hlasovalo 283 zákonodárců. Druhý kandidát, vůdce opozice Julius Malema, získal 44 hlasů. ANC ve volbách před dvěma týdny ztratila parlamentní většinu, která trvala 30 let. Podpis dohody s DA, kdysi největším politickým nepřítelem, Ramaphosovi zajistil návrat do čela země.

Ramaphosa byl někdejším hlavním vyjednavačem Nelsona Mandely o ukončení apartheidu. Nyní bude jeho úkolem sestavit novou vládu.

Míra nezaměstnanosti 32 procent

Přestože je Jihoafrická republika považována za ekonomicky nejvyspělejší africkou zemi, potýká se s velkými nerovnostmi. Podle Světové banky dosahuje v JAR míra nezaměstnanosti 32 procent a více než polovina Jihoafričanů žije v chudobě.

Miliony obyvatel z řad chudé černošské většiny mají podle agentury AP pocit, že ANC 30 let od konce apartheidu, který brutálně utlačoval černochy ve prospěch bílé menšiny, dostatečně nezlepšil jejich život. Zemi s 61 miliony obyvatel také trápí hluboce zakořeněná korupce, churavějící státní podniky a rozpadající se zdravotnictví a školství a nutně potřebuje reformy.

Autoři: ,