Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ďáblova advokátka. Šakala hájí manželka

Svět

  10:01
PAŘÍŽ/PRAHA - Je o tři roky mladší než on a ve francouzské justici si vydobyla pověst výbušné dámy. Isabelle Coutant-Peyrová stanula včera před soudem po Šakalově boku, a to nejen jako jeho právnička, ale i jako jeho žena. Ačkoliv s tím manželstvím je to poněkud složitější.

Manželka Carlose Šakala Isabelle Coutant-Peyrová foto: ČTK

Coutant-Peyrová se totiž se Šakalem seznámila až v průběhu jeho prvního soudního líčení v roce 1997. A to už byl ženatý s Němkou Magdalenou Koppovou a s Palestinkou Lanou Džarárovou, se kterými se dodnes nerozvedl. Přesto se Šakal a jeho advokátka vzali, a to v roce 2001 ve vězení v Clairvaux. Svatba se odehrála podle muslimských pravidel a úřady ji dodnes neuznávají.

Isabelle Coutant-Peyrová přichází k soudu

Coutant-Peyrová tak například nemá nárok na manželskou návštěvu, během níž se párům dopřává soukromí na dobu několika hodin. „Ve Francii se všechno točí kolem sexu, a tak se mě lidé dost často ptají, jak to funguje v našem vztahu. S oblibou jim odpovídám, že mám vlastně šťastné manželství, protože mě ten můj chlap nechává v noci na pokoji,“ řekla Coutant-Peyrová před časem britskému deníku The Daily Telegraph.

ČTĚTE TAKÉ:

Isabelle Coutant-Peyrová kdysi pracovala pro Jacquese Vergése, právníka s thajskými kořeny, přezdívaného „ďáblův advokát“, který se vyžíval v obhajobách kriminálníků a diktátorů. Dnes šestaosmdesátiletý Vergés obhajoval například nacistického zločince Klause Barbieho a nabízel svou pomoc srbskému exprezidentovi Slobodanu Miloševičovi. Mezi jeho klienty se počítal i Šakal.

Carlos Šakala a jeho žena Isabelle Coutant-Peyrová na soudní kresbě
Carlos Šakal a jeho žena Isabelle Coutant-Peyrová na snímku z roku 2000

Carlos Šakal s manželkou na soudní kresbě ze 7.11.2011, vpravo na snímku z roku 2000

Coutant-Peyrová se na Šakalově kauze rovněž podílela, dál pak obhajovala například Zacariase Moussaouiho, rodáka z Maroka s francouzským pasem, který byl usvědčen z podílu na zosnování teroristických útoků na New York a Washington ze září 2001. Proslula tím, že svou obhajobu staví na konfliktech – často mluvívá o veřejném lynčování a jednou se dokonce nakrátko octla ve vězení za to, že francouzskou policii přirovnala ke gestapu.

Coutant-Peyrová je přesvědčena o Šakalově nevině. On sám prý ve svých činech spatřuje jakési nutné zlo, které předchází tomu, aby se stalo něco mnohem horšího. „Není to kriminálník, jen aktivista, bojovník za svobodu a revolucionář. A jednalo se s ním hrozně,“ tvrdí právnička.

 

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat