Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Útoky v Dagestánu mají 20 obětí, otce podezřelých vyhodili z Putinovy strany

Svět

  9:05aktualizováno  15:49
V Dagestánu začal v pondělí třídenní smutek v souvislosti s nedělními útoky na dva kostely a dvě synagogy, při kterých zemřelo nejméně 20 lidí. Vyšetřovací výbor dříve uváděl 15 mrtvých policistů a čtyři civilisty. Po smrti je i pět útočníků. Vlajky v této ruské republice na západním pobřeží Kaspického moře byly staženy na půl žerdi a úřady zrušily společenské akce.

Zvýšení bilance mrtvých oznámila dagestánská ministryně zdravotnictví Taťjana Beljajevová. Neupřesnila, zda je nově evidovaným mrtvým policista, nebo civilista. Dalších 26 osob bylo podle ní zraněno, z toho sedm těžce.

Mezi mrtvými je ortodoxní kněz, který v Derbentu pracoval déle než 40 let. Mluvčí ruské pravoslavné církve uvedl, že kněz Nikolaj Kotelnikov „byl brutálně zavražděn“.

„Jde o tragický den pro Dagestán i celou zemi,“ uvedl šéf Dagestánu Sergej Melikov. V prohlášení na svém telegramovém profilu informoval již v noci až o šesti zabitých útočnících. Později vyšetřovatelé uvedli, že po smrti je pět útočníků.

Policisté a příslušníci FSB při protiteroristické operaci v ruském Dagestánu (24. června 2024)

K zodpovědnosti za činy se zatím nikdo nepřihlásil. Deník Kommersant už v neděli večer informoval, že se do nich zapojili dva synové a synovec šéfa dagestánského Sergokalinského okresu Magomeda Omarova, které bezpečnostní složky „zlikvidovaly“. Podle agentury TASS policisté Omarova zadrželi a na policejní stanici podal svědectví. Regionální kancelář vládní strany Jednotné Rusko poté v noci oznámila, že Omarov byl ze strany vyloučen.

„Chápeme, kdo je za organizací teroristických útoků a jaký cíl sledoval,“ řekl nicméně Melikov bez dalších podrobností. Ujistil, že bezpečnostní složky budou po útočnících pátrat, dokud je všechny neodhalí. Šest z nich policie zastřelila během útoků.

O konci protiteroristické operace ve městě Derbentu informoval ruský Národní protiteroristický výbor (NAK) již v neděli pozdě večer. Situace v dagestánské metropoli Machačkale, která se nachází asi 120 kilometrů severně od Derbentu, byla zprvu nepřehledná. V pondělí ráno NAK uvedl, že operace skončila i tam.

„V souvislosti s odstraněním hrozby ohrožení života a zdraví občanů bylo rozhodnuto o ukončení protiteroristické operace. Dne 24. června v 08:15 (7:15 SELČ) byl zrušen právní režim protiteroristické operace v administrativních hranicích Machačkaly a Derbentu,“ citoval TASS z prohlášení NAK.

Střelba na kostel i synagogu

Zprávy o útocích přišly v neděli v podvečer nejprve z Derbentu, kde neznámí lidé začali střílet na synagogu a pravoslavný kostel. Krátce poté média informovala také o útoku v Machačkale, jež se nachází asi 120 kilometrů severně od Derbentu, který začal střelbou na stanoviště dopravní policie a pokračoval střetem s bezpečnostními složkami v jedné z místních ulic a útokem na místní kostel a synagogu.

Úřady kromě toho informovaly o střelbě neznámých lidí na policejní auto v obci Sergokala, která se nachází asi 70 kilometrů jižně od Machačkaly.

Jihoruský Dagestán se nachází na severním Kavkaze a je to převážně muslimský region, jenž býval dříve místem častých útoků islámských separatistů, jejich intenzita však před lety výrazně klesla. Agentura Reuters v pondělí podotkla, že ruské bezpečnostní složky tvrdě potlačily extremisty v regionu a ruské úřady v roce 2017 oznámily, že je porazily.

Machačkala (červeně) a Derbent (modře)

Machačkala (červeně) a Derbent (modře)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...