1. října 2012 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dagestánci v Moskvě slavili svatbu. A stříleli po autech a chodcích

Nevěsta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevěsta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Scénu z akčního filmu v neděli připomínaly ulice v centru Moskvy, jimiž se divoce proháněla kolona devíti luxusních automobilů. Jejich posádky ostřelovaly projíždějící auta i kolemjdoucí chodce, neváhaly ani palbou napadnout strážce pořádku. Když posílené policejní hlídky auta zastavily, ukázalo se, že jde o dagestánskou svatbu.

Zatčeno a poté propuštěno bylo 15 lidí. Scénu barvitě popsal moskevský bulvár. Mezi vozy podle serveru LifeNEWS nechyběly značky Ferrari a Porsche, neméně "luxusní" prý byla i výzbroj svatebčanů. Své chování obhajovali argumentem, že v severokavkazském Dagestánu je zvykem slavit pamětihodné události střelbou do vzduchu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle policistů ale svatebčané mířili na veškerá vozidla, která se pokusila kolonu předjet. Kavkazští střelci podle policie mířili i na kolemjdoucí na chodnících. Nikomu se nic nestalo.

Aby moskevská policie střeleckou kolonu zastavila, musela dvakrát povolat posily. Konvoj se podařilo zablokovat asi 300 metrů před branami Kremlu. Do akce se zapojili příslušníci speciálních přepadových jednotek OMON.

Do vyšetření incidentu policie podle LifeNEWS nikoho neobvinila, zato všechny svatebčany zadržela a vyměřila jim vysoké pokuty.

Ruský komentátor: Střelba v Moskvě je symbol slabosti ruského státu

Komentátor rozhlasové stanice Kommersant FM v události viděl symbol kavkazské politiky Moskvy. Ještě dříve, než vešly ve známost podrobnosti toho, co se stalo, veřejnost stihla v sociálních sítích vynést svůj verdikt: "Kavkaz!". Zdá se, že je to pravda. V podstatě věci je to diagnóza naší společnosti a politiky, kterou Kreml vede na severním Kavkazu, zejména v Dagestánu.

Málokdo za hranicemi severokavkazských autonomních republik se k nim a k jejich obyvatelům chová jako k součásti Ruska. V samém regionu vznikla kasta nedotknutelných, která si myslí, že je jí vše dovoleno. Vždyť v centru Moskvy neoslavovali svatbu střelbou ani učitelky z Machačkaly, ani zahrádkáři z Derbentu.

Lze předpokládat, že rodiny chuligánů z lexusů a ferrari mají přímý vztah k desítkám miliard rublů federální pomoci, které podle různících se údajů představují až 80 procent rozpočtu Dagestánu. Ti, kdo vydávají tyto peníze v metropoli, dobře vědí, že je rozkrade místní "smetánka", zatímco ostatním nezbude, než si vybírat mezi islamisty, bídou a zločinem.

"Smetánka" - omluvte tuto slovní hříčku - dobře ví, že Moskva, traumatizovaná válkou v Čečensku, ji platí za imitaci stability. Ruské vedení nevynalezlo kolo. Historická věda má pro tento jev název "dvojí mandát". Podobnou praxi - "my kontrolujeme zahraniční politiku, vojenské záležitosti a finance a vůdcové místních klanů vše ostatní" - nejednou uplatňovalo britské impérium ve svých koloniích, zvláště v období úpadku, uzavírá komentátor.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ ELEKTROTECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč