Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Dalajlama jako (ne)vítaný host

Svět

  7:37
BERLÍN - Málokterý světový státník je v Německu tak populární jako tibetský duchovní vůdce dalajlama. Přesto se během čtyřdenní návštěvy Německa nenašel jediný významný představitel německého státu, který by si na tohoto nositele Nobelovy ceny míru udělal čas.

Dalajlama foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Německá kancléřka Angela Merkelová cestovala po Latinské Americe, ministr zahraničí Frank-Walter Steinmaier byl někde v Rusku a prezident Horst Köhler o tom ani neuvažoval.

Důvod je zřejmý. Německo se zaleklo loňské drsné reakce, která následovala po přijetí dalajlamy Merkelovou v budově kancléřství a jež způsobila „dobu ledovou“ v čínsko-německých vztazích. Až po mnoha měsících se podařilo především díky úsilí Steinmaiera vztahy urovnat. Jejich nové zhroucení by ohrozilo mnohamiliardové kontrakty německých firem v Číně, která patří k hlavním obchodním partnerům Německa.

 „Čest“ spolkové vlády ale nakonec včera zachránila sociálně demokratická ministryně rozvojové pomoci Heidemarie Wieczorek-Zeulová, která se s dalajlamou sešla na „soukromé“ snídani v berlínském hotelu Aldon, kde podobná politická setkání mají dlouhou tradici.  „Byl to velmi dobrý a přínosný rozhovor,“ řekla po setkání s dalajlamou Wieczorek-Zeulová. Schůzka vyvolala bouři v její vlastní straně. Proti jednání s dalajlamou se postavil předseda její strany Kurt Beck, ale velmi rozladěn byl především Steinmaier, který je pokládán v rámci strany za nejsilnějšího politika a kancléřského kandidáta SPD v příštích volbách.

 V Německu se v minulých dnech vyrojily spekulace, že setkání ministryně Wieczorek-Zeulové zorganizovala sama kancléřka, aby tím vnesla neklid do SPD. Mluvčí kancléřky to včera popřela, zároveň ale jménem Merkelové setkání s dalajlamou přivítala. Wieczorek-Zeulová nezůstala tak úplně osamocena. S dalajlamou se sešli poslanci za vládní Křesťansko demokratickou unii i vedení frakce Zelených. Dalajlamu vřele přivítali i velmi vlivní premiéři spolkových zemí Severního Porýní Vestfálska Jürgen Rüttgers, Hesenska Roland Koch a také populární berlínský primátor Klaus Wowereit. Vedle ministryně Wieczorek Zeulové si na dalajlamu našel čas i předseda Bundestagu Norbert Lammert, takže ani „státnický rozměr“ návštěvy nepřišel tak úplně zkrátka.

Čína přesto protestuje
Především však všude vítaly dalajlámu tisíce nadšených Němců, od Bochumi až po včerejší setkání před Braniborskou bránou v Berlíně. Dalajláma jako obvykle vystupoval velmi smířlivě. „Chceme žít v míru s našimi čínskými bratry a sestrami. Nepožadujeme nezávislost,“ hlásal mimo jiné dalajlama.

 Čínská ambasáda přes „neoficiální charakter“ dalajlamovy návštěvy protestovala, byť daleko méně tvrději než po loňském setkání vůdce Tibetu s kancléřkou. „Jsme proti tomu, aby dalajlamu přijímal člen vlády i proti tomu, že mu Německo vůbec umožnilo přicestovat,“ uvedlo velvyslanectví.
Autor: