12. dubna 2019 7:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dalajlamu propustili z nemocnice. Cítím se jako obvykle, sdělil novinářům

Tibetský duchovní vůdce dalajlama odchází z nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tibetský duchovní vůdce dalajlama odchází z nemocnice. | foto: AP Photo

Dillí Tibetských duchovní vůdce dalajlama byl v pátek propuštěn z nemocnice v indické metropoli Dillí, kam ho v úterý převezli kvůli infekci dýchacích cest. Novinářům řekl, že se cítí téměř jako obvykle, napsala agentura AP.

Tibeťané na speciální modlitbě za jejich spirituálního vůdce.
Tibeťanka v exilu modlící se před obrázkem svého spirituálního vůdce dalajlamy.

Mluvčí 83letého dalajlamy dříve oznámil, že se mu daří dobře a že už se vrátil „ke své normální rutině“. Podle agentury AP se nyní zřejmě uchýlí zpět do severoindického města Dharamsala, kam uprchl v roce 1959 po nezdařeném povstání Tibetu proti čínské vládě.

Dalajlama obvykle stráví několik měsíců ročně na cestách kolem světa, při nich učí o buddhismu a upozorňuje na boj Tibetu za svobodu. Loni však musel kvůli zdravotním potížím část těchto cest zrušit.

Čínská vláda považuje dalajlamu za nebezpečného separatistu a vládne Tibetu tvrdou rukou od obsazení tibetského území v roce 1950. Dalajlama opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.