29. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pobočník dalajlámy měl vydírat podnikatele a říct si o statisíce dolarů. Přišel o funkci

Dalajlama na návštěvě v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalajlama na návštěvě v Praze. | foto:  Dan Materna, MAFRA

SAN FRANCISCO/LOS ANGELES Dalajlámův důvěrník, diplomat a mluvčí Tenzin Dhonden končí ve své funkci kvůli obviněním z korupce, do vyšetření případu. Třiapadesátiletý mnich měl od podnikatele Daniela Kranzlera mezi lety 2005 až 2008 přijmout platby za to, že se Dalajláma zúčastní jeho akcí. Podle podnikatele si tak Dhonden v průběhu let vydělal více než 250 tisíc dolarů.

Poté, co Dhonden dostal zaplaceno, požádal Kranzlera o zakoupení domu v hodnotě 850 000 dolarů, pokud bude chtít ve spolupráci pokračovat. „Odmítl jsem ho,“ uvádí podnikatel. O kauze informoval britský deník The Guardian.

Prominentní mnich veškerá obvinění odmítá. „Tyto události a obvinění, která se objevila před deseti lety, jsou do značné míry nepřesné,“ uvedla právní kancelář Patterson Belknap, která Dhondena zastupuje.

Dhondena odvolala z funkce charitativní organizace Dalai Lama Trust, které dalajláma předsedá. Duchovní vůdce nad obviněním svého důvěrníka podle Guardianu vyjádřil „hluboké zklamání a starost.“

Nejedná se o první Dhondenův přešlap. V roce 2015 byl věřícími kritizován za zorganizování oslavy dalajlámových 80. narozenin. Ta se konala v drahé restauraci v kalifornském Anaheimu. Na oslavě byl před duchovního vůdce přinesen obří zlatý dort a kolem dalajlámy začali tancovat tanečníci v těsných a odhalujících kostýmech. „Nechápu, jak si někdo může myslet, že je to vhodné. Bylo to urážlivé,“ komentuje oslavu dalajlámův přítel Richard Grace.

Právě Grace, bývalý námořní důstojník, se rozhodl na problémy okolo Dhondena dalajlámu upozornit. Stížnost se ale k „jeho svátosti“ údajně nedostala, protože ji jeho spolupracovníci v Dharamsale z loajality k Dhondenovi zadrželi.

Podnikatel se osobně sešel s Dalajlámou

Grace tedy kontaktoval Martyho Krasneyho, sanfranciského ředitele organiazce Dalai Lama Fellows, která se snaží ve světě šířit dalajlámovy ideje a povědomí o situaci v Tibetu. Krasney jeho znepokojení sdílel. Společně tedy domluvili schůzku s Kranzlerem a rozhodli se, že dalajlámu kontaktují po jeho proslovu na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Osobní setkání považovali za jedinečnou příležitost k obejití Dhondenova vlivu na obsah informací, které se k duchovnímu vůdci dostanou.

Setkání s dalajlámou mělo trvat deset minut, nakonec se ale podle zúčastněných protáhlo na víc než hodinu. Podle Grace dalajlámovi po zjištění, že se jeho pobočník dopustil nelegálních finančních machinací, „spadla čelist“ překvapením.

Dalajlama na setkání v Senátu 19. října.
Dalajlamu uvedla herečka Barbora Hrzánová, která připomněla i první návštěvu...

Nejzávažnější z Dhondenových údajných prohřešků se pojí s dalajlámovou účastí na velké veřejné akci nesoucí název Seeds of Compassion (Semínka soucitu), kterou v roce 2008 pořádala Kranzlerova charitativní organizace Kirlin Foundation. Dhonden prý začal vyhrožovat Kranzlerovi, který pro akci nechal zarezervovat 150 tisíc sedadel a utratil za ni sedm milionů dolarů, že dalajlámovu účast odřekne, pokud nedostane další peníze. Podle Kranzlera za poklidný průběh akce požadoval značné částky. „Neměli jsme jinou možnost než poslechnout. Šlo o jasné vydírání,“ uvedl v červencovém dopisu adresovaném Dalajlámovi.

Dopis obsahoval i rozpis konkrétních plateb. Důkazy o některých z nich se údajně dají dohledat v databázích šeků a bankovních vkladů, jiné se ale podle Kranzlera prokázat nedají, protože Dhonden „chtěl být vyplacen v hotovosti, aby nezůstal žádný záznam o jeho činnosti.“

Říkat dalajlámovi nepříjemné zprávy je porušením etikety

Celkem prý vyplatil podnikatel v souvislosti se Seeds of Compassion dalajlámovu pobočníkovi přes 250 tisíc dolarů. Krátce poté ho měl Dhonden požádat, aby mu koupil dům za 850 tisíc dolarů, jinak už nebude dalajlámu posílat na Kranzlerovy akce. „Řekl jsem si – a dost,“ popisuje podnikatel.

Zdroj blízký Dhondenovi, který si nepřál být jmenován, naopak tvrdí, že si diplomat veškeré peníze poctivě vydělal.

Setkání v San Diegu i následné dopisy byly v kontextu dění kolem Dalajlámy výjimkami, myslí si Robert Thurman, profesor buddhistických studií na Kolumbijské univerzitě, spoluzakladatel Tibetského domu v New Yorku a jeden z nejbližších dalajlámových spolupracovníků ve Spojených státech. „Mluvit s dalajlámou o nepříjemných věcech je považováno za porušení etikety,“ uvedl. Tento zvyk má zamezit podpoře donašečů.

Konečné rozhodnutí v každém případě zůstává na dalajlámovi. Je tedy otázkou, zda informátorům uvěří.

Podle zdroje blízkého Dhondenovi neobdržel mnich uváděných 250 tisíc dolarů, ale pouze padesát, které mu Kranzler vyplatil za pomoc při přípravách různých akcí v letech 2007 a 2008. Podivoval se také, proč podnikatel vynesl kauzu na světlo až po delší době.

Dhonden tvrdí, že je nevinný

Na tuto otázku odpověděl Kranzler ve svém druhém dopise Dalajlámovi. Své mlčení v něm obhajuje buddhistickým smýšlením, které zakazuje mluvit špatně o jiném člověku. Názor změnil poté, co jej několik lidí z blízkosti dalajlámy požádalo, aby vyšel s pravdou ven.

Výkonný ředitel Kirlin Foundation Ron Rabin prohlásil, že o dodatečných platbách neměl tušení a s Dhondenem o možnosti zrušení Dalajlámovy účasti na akcích nemluvil. Věděl ovšem o tom, že Dhonden, který se v organizaci Seeds of Compassion nijak neangažoval, Kranzlera vydíral. Byl podle něj ale „přímou linkou k Jeho Svátosti“ a společnost s ním tedy potřebovala udržovat dobré vztahy.

Kranzler oznámil, že by peníze Dhondenovi vyplatil, i kdyby věděl, že se jedná o nelegální transakci. Jinak by prý dalajláma do Seattlu nepřijel a „tisíce životů by nebyly změněny“.

Dhonden měl dosud pověst skromného a šlechetného člověka. Je pravděpodobné, že se proti nařčením bude bránit. „Cílem těchto falešných obvinění je poškodit Dhondenovu reputaci,“ uvedl jeho zástupce ve vyjádření pro Guardian. „Lama Tenzin žil skromný život a neúnavně pracoval na organizaci veřejných akcí.“ Machinace, jichž se měl Dhonden dopustit, byly podle jeho zástupce již vyvráceny.

Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.