Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Další chrastění zbraněmi. Američané posílají na Blízký východ kvůli ‚íránské hrozbě‘ 900 vojáků

Svět

  18:03aktualizováno  19:47
Washington - Spojené státy posílají na Blízký východ 900 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné. Působení na Blízkém východě navíc USA prodlouží šesti stům vojáků, kteří tam již jsou. Podle agentury Reuters to v pátek oznámil americký prezident Donald Trump. Vojáci do oblasti míří kvůli blíže neupřesněné íránské hrozbě.

Spojené státy vyslaly na Blízký východ letadlovou loď USS Abraham Lincoln a bombardéry. foto: ČTK

Americká média s odvoláním na své zdroje tento týden uváděla, že ministerstvo obrany Bílému domu předloží plán na vyslání až 10 000 dodatečných vojáků, ale že není jasné, pro kolik vojáků se Bílý dům rozhodne. V pátek pak agentura AP uvedla, že Trump informoval Kongres, že jako posilu do regionu pošle 1500 mužů a žen ve zbrani, což prezident následně potvrdil. Nově do regionu zamíří 900 vojáků, 600 se pouze nevrátí ze současných misí v původně plánovaném termínu.

Trump uvedl, že posily představují poměrně malý počet vojáků. Reuters s odvoláním na své zdroje napsal, že noví vojáci posílí americké obranné kapacity v regionu a že součástí posil budou i ženisté. Z vyrozumění, které Kongresu zaslal Bílý dům a které má AP k dispozici, vyplývá, že vojáci na Blízký východ odjedou v příštích týdnech.

Pentagon uvedl, že z 1500 vojáků bude skutečně nových jen asi 900, zbylých 600 již totiž v regionu působí v rámci stávajících misí, které budou prodlouženy. Sdělil rovněž, že součástí posil budou obsluha protiraketového systému Patriot, posádky průzkumných letadel a ženisté. Žádný voják z těchto posil nebude vyslán do Iráku a Sýrie, což podle ministerstva obrany dokládá jejich obranné úkoly.

Nejasná hrozba z Teheránu

Ruský zákonodárce Vladimir Džabarov k americkým posilám uvedl, že Rusko by mohlo toto téma otevřít na jednání Rady bezpečnosti OSN, napsala agentura RIA Novosti.

Washington o ohrožení ze strany Teheránu mluví stále častěji, podrobnosti této hrozby jsou ale nejasné. Jakékoli posílení vojenské přítomnosti USA na Blízkém východě nicméně signalizuje obrat v názorech prezidenta, který opakovaně poukazoval na potřebu omezit počet amerických vojáků v regionu.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se loni vyostřily, když Washington odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a opět zavedl proti Teheránu sankce. Trump usiluje o větší odzbrojení Íránu a začátkem tohoto měsíce Spojené státy kvůli zmíněné hrozbě poslaly jako varování do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Autor: